Vo Viedni prepojili nové obvody cyklosieťou aj s inteligentnou preferenciou pre cyklistov a chodcov

Viedeň stále pokračuje v prepájaní svojich obvodov/okrskov cyklosieťou.

Na moste Heiligenstädter vznikol minulý rok chodník pre chodcov a cyklistov v šírke 4,50 m. Dve široké rampy vás zavedú z mosta do 19. a 20. okrsku. Rampa na strane 19. okrsku je už hotová, ďalšia na strane 20. okrsku bude prejazdná od polovice augusta. Od polovice augusta povedie od mosta Heiligenstadt k Cyklotrase Dunajského kanála 3,50 metra široká a 132 metrov dlhá rampa.
Už v roku 2022 boli vybudované nové cyklotrasy na strane Gunoldstrasse a Muthgasse v 19. obvode.

Vzniklo tak rýchle, bezpečné a príťažlivé 1,2 km dlhé prepojenie cyklotrasy cez zrekonštruovaný Heiligenstadtský most medzi 19. a 20. obvodom.

Zvláštnosťou je inteligentný systém semaforov, ktorý myslí sám za seba. Na križovatke Lorenz-Müller-Gasse/Spielmanngasse bola zriadená svetelná signalizácia, v ktorej bol nainštalovaný systém, ktorý pomocou optickej detekcie rozpoznáva približujúcich sa chodcov a cyklistov. Softvérový algoritmus využíva smer pohybu na výpočet pravdepodobného ďalšieho priebehu trasy a automaticky registruje chodcov alebo cyklistov, ak chcú prejsť cez cestu. Odpadá tak nutnosť vyžadovania si zelenej klasicky pomocou tlačidla, čo zvyšuje komfort prejazdu. Okrem toho bol systém naprogramovaný tak, aby väčšie skupiny ľudí dostali dodatočnú zelenú fázu, aby mohli bezpečne prejsť cez vozovku na signálom riadenej novovybudovanej ochrannej trase.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.