Česká republika

počet obyvateľov: 10 miliónov

hlavné mesto: Praha

hustota obyvateľstva: 133  obyv. /km2

rozloha: 78 886 km2

Čo sa od nich môžeme naučiť?

Schopnosť držať spolu a ísť si za svojim.

Naši bratia Česi po rozdelení Československa vyštartovali z rovnakej pozície ako my. Avšak fakt, že sú v rozvoji cyklodopravy oveľa viac vpredu pred nami, hovorí za všetko.

Prečo je tomu tak? Odpoveď spočíva v systematickom prístupe. Majú jednu osobu, ktorá sa o stará a pracuje na cyklostratégii a je zodpovedná za túto oblasť. Je ňou Jarda Martinek – koordinátor cyklistickej dopavy v Českej republike, ktorý má okolo seba skupinu zanietených ľudí, od aktivistov až po odborníkov, ktorí mu pomáhajú.

Čo sa v ČR podarilo?

  • aplikovanie zmien v zákone o cestnej premávky + nové značky
  • vybudovanie českej cyklostratégie
  • zabezpečenie systematického financovania
  • podporu politikov

Deľba prepravnej práce.

Aj keď v hlavnom meste Prahe je to niečo okolo 1 %, existujú mestá napr. Pardubice, Prostejov a pod., kde je podiel cyklistických ciest väčší ako 10 %.

Financovanie.

Česi dokázali využiť eurofondy a vytvorili Státni fond dopravní infrastruktúry, ktorý spolufinancuje budovanie cyklotrás. Financovanie je teda viac úrovňové. Okrem čisto mestských alebo obecných financii,je možné využiť krajské a taktiež žiadať o príspevok zo Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry.

Dopravné značenie.

Okrem klasického dopravné ho značenia, česká legislatíva pozná aj návestidlá pre cyklistov, ktoré majú v sebe zakomponované už aj cykloturistické značenie.

zaujímavé linky:

Praha cyklistická

www.nakole.cz

www.plzenskonakole.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.