Tankodrom na Horehroní je minulosťou

Nová cyklistická cestička Čierny Balog – Hronec 

Text a foto: Marián Kasala, SCK Bicyglo, Trnava

Článok vám prináša Cykloplatforma Slovenska

Od minulého týždňa je k dispozícii cyklistom novučičká cestička pre cyklistov spájajúca Hronec s Čiernym Balogom. Vedie súbežne s riečkou Čierny Hron na jednej strane cestičky a úzkokoľajkou Čiernohronskej lesnej železničky na druhej strane. Už počas dokončovacích prác tu bol badať zvýšený pohyb zvedavcov a  nedočkavcov. Ihneď po záverečných kozmetických úpravách trasa pocítila nápor najmä cyklistov využívajúcich bicykel na relax, zastúpenie mali i cyklisti využívajúci bicykel na presun medzi obcami, korčuliari, turisti. Veľká škoda, že momentálne nie je možné kombinovať bicykel so železničkou, ktorá v súčasnosti v tomto úseku premáva asi do polovice po Výhybňu Šánske. V úseku Šánske – Hronec – Chvatimech je trať dočasne mimo prevádzky a čaká na komplexnejšiu rekonštrukciu. Hádam sa čoskoro dočkáme sprevádzkovania v jej pôvodnej dĺžke.

Na západnej strane je možné pokračovať po miestnej komunikácii do Hronca alebo Kamenistou dolinou do Sihly. Na východe cestička pre cyklistov plynule nadväzuje na zrekonštruované miestne komunikácie v Čiernom Balogu s hustou sieťou značených cykloturistických trás.

Jediným nedostatkom novučičkej cestičky je jej ukončenie závorou v Čiernom Balogu. Ideálnejšie by bolo osadiť stredový stĺpik, prípadne závoru iného konštrukčného prevedenia. Pri prechádzaní s cyklovozíkom stredom nie je možné prejsť. Našťastie má dostatočne vysokú svetlú výšku na jej „podlezenie“ na jednej strane.

Cestička ma šírku minimálne 3m, dlhá je takmer 4 kilometre. Realizovaná bola z IROP-u. Celkové výdavky na projekt boli 376 451,04 EUR, pričom nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ bol vo výške 319 679,98 EUR.

Stav komunikácie pred výstavbou cestičky pre cyklistov apríl 2019

 

Stav komunikácie pred výstavbou cestičky pre cyklistov apríl 2019

 

Začiatok cestičky pre cyklistov od Hronca

 

Začiatok cestičky pre cyklistov od Hronca

 

Na trase

 

Na trase

 

Výhybňa Šánske, momentálne konečná stanica vláčika z Čierneho Balogu, sa nachádza hneď vedľa novej cyklocestičky.

 

Trasa sa blíži k Čiernemu Balogu

 

Začiatok trasy pri Čiernom Balogu (t.j. koniec trasy, ak sa ide z Hronca) . Ak je rampa otvorená, tak nie je problém, ale …

 

… ak je rampa zavretá, vozíky majú problém. 

 

Ako? Kade prejsť? 🙁

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk

Archív komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.