Bratislavským krajom po cykloturistických trasách a singletrailoch

Čo-to najmä o trailoch v BSK.

 

Text a foto: Emil Cino, Cyklokoalícia Pezinok

Cyklistickú sezónu máme v plnom prúde, tak pár slov o možnostiach v Bratislavskom kraji. V regióne mame množstvo cykloturistických trás, ktorých sieť sa neustále rozrastá, o tom svedčí aj aktuálna dĺžka cyklotrás. Celkovo máme v kraji vyznačených 967,6 km cykloturistických trás. Cyklotrasy určené pre horskú cyklistiku využívajú najmä potenciál Malých Karpát, ktoré sa tiahnu až za hranice kraja. Vyznávači cestnej cykloturistiky si prídu na svoje najmä v okolí vodných tokov, na medzinárodných cyklotrasách alebo na stále sa rozrastajúcej Jurave.

Vydatným kuskom a skvelym tipom na výlet je napríkla Štefaniková cyklomagistrala označena červeným „C” s evidenčnim čislom 047. Vhodným nástupom na trasu je parkovisko pri Červeným Moste na železnej studničke. Žltou cyklotrasou smerujucou od Vojenskej nemocnice na Snežieku (e.č. 8016) stúpame okolo rybníkov. V intenzivnejšom výšlape odbočujeme vľavo na taktiež žltu trasu (e.č. 8014), tento zábavny singetrail, lokálmi nazývany Päťbojarsky, nás dovedie až na spomínanu Štefanikovú cyklomagistralú. Červená cyklotrasa nás na 26 kilometroch prevedie dominantami ako je Biely križ a Pezinská Baba

Kto sa čo i len trochu venuje cyklistike, tak lokalita Bieleho kríža a chaty Včelín mu je určite dobre známa. Čo tu ale nebolo vždy a postupne sa rozrastá,  je sieť trailov, za ktorých vybudovaním stoji partia zo združenia Trail Biely kríž, čomu sa velmi tešime. V súčasnej dobe pozostáva Trail Biely Kríž (TBK) z troch častí – TBK1, TBK2, TBK3 a jednej výšľapovej sekcie – UPHILL. Jednotlivé časti sú dostupné pôvodnými, prístupovými cestami. Ponúkajú rozličnú mieru obtiažnosti, pričom je možné väčšinu prekážok obísť alebo prejsť menšou rýchlosťou v prípade neskúsenejších jazdcov. Najnovším prírastkom je trail veduci od Dolného červeného kríža smerom na Raču, kde ústi na asfaltovu cestu vedúcu späť až na Biely kríž. Slalomka je technickejšieho rázu, tým ktori ešte nemali tu možnosť, určite doporučujeme ju vyskúšať.

Priestoru na výdatne „singláče” v Malých Karpatoch je neúrekom, preto sa netreba čudovať, že hneď o kúsok ďalej, v blízkosti Horárne Krasnany vyrastol singletrail z dielne OZ Pedal, ktorý spája cykloturistické križovatky U Slivu, Spariská, Pod Chlmcom, odkiaľ sa cyklista vie dostať už naozaj kamkoľvek.

Napríklad aj na Kolibu, kde je v prevádzke lanovka nie len pre peších. Vývoz na Hornu stanicu môžu využiť zjazdovo orientovaní jazdci ale aj tí, ktorí si chcú ukrojit zopár vyškových metrov na svojej trase. Vďaka združeniu Slobodný bajker sú počas sezoný pripravené 4 trate  – Blue trail, Driver 8, Rohatka a Kameňak. Jediny bikepark v kraji ma určite, čo ponúknuť začiatočníkom ako aj skúseným jazdcom. Veľká škoda, že prevádzkovateľ lanovej dráhy vo svojej poslednej aktualizácii cenníka a prevádzkového poriadku opäť nezohladnil potreby komunity cyklistov. Celodenný lístok – všade inde samozrejmosť, bude veríme súčasťou ponuky lanovej dráhy na Kolibu už čoskoro. 

Taktiež zamrzí fakt, že ako cyklista opúšťa oblasť lesov nad Bratislavou, Račou a Svätým Jurom, tak sa legálne singletraily vytratia. Napriklad oblasť Pezinskej baby alebo Zochovej chaty majú vytvorené zazemie aj vhodné podmienky, ale takyto druh cyklotras by ste tam hľadali márne.

Cyklotrasou na Kačín, Malý Slavín, Zochovú Chatu, do Marianky či Kuchyne alebo do Čunova, Hamuliakova či Sološnice sa dostane každý hladko na základe značenia podľa celoslovensky platnej normy upravujúcej značenie cykloturistických trás v teréne (STN 01 8028). Vďaka súčinnosti miestnych značkárov, samospráv a SCK máme v kraji naozaj rozsiahlu sieť cyklotrás, ktorá porastie aj naďalej.

Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska.

 

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk