Oslava 25. výročia Slovenského cykloklubu

SCK je dnes významným aktérom bicyklovania na Slovensku

Text a foto: Juraj Hlatký, SCK Podolie

Článok Vám priniesla Cykloplatforma Slovenska 

Ako rýchlo ten čas uteká, si určite povedali všetci pozvaní hostia na oslave 25. výročia založenia občianskeho združenia Slovenský cykloklub. Skupina nadšencov založila 30. júna 1994 združenie, ktorého hlavným cieľom bolo spopularizovať cykloturistické trasy, odvážny plán bol zlegalizovať a vyznačiť prvé cykloturistické trasy na Slovensku.
Na oslave v Parku miniatúr v Podolí sa stretli viaceré generácie členov, sympatizantov a podporovateľov SCK a tak bolo na čo spomínať. Zo skupinky nadšencov sa klub vypracoval na celoslovenskú organizáciu, ktorá mala v čase najväčšieho rozmachu 22 pobočiek- klubov po celom Slovensku a takmer 2000 členov. V súčasnosti má v správe v rôznych regiónoch Slovenska asi 15 000 km legálne vyznačených cyklotrás, školí profesionálnych značkárov, je členom malej Európskej cyklistickej federácie v Bruseli, koordinátoro trás EuroVelo na Slovensku a jeho zástupcovia sú akreditovanými hodnotiľemi na posudzovanie a hodnotenie trás EuroVelo.

Celé podujatie začalo v Parku miniatúr v sobotu 7. septembra 2019 okolo obeda a uviedol ho súčasný predseda SCK Michal Hlatký. Privítal všetkých prítomných a poďakoval im, že aj napriek nie príliš priaznivému počasiu sa zišli v hojnom počte. Stručne uviedol celý program a potom podrobne predstavil súčasný stav siete cykloturistických trás na Slovensku, aktuálne možnosti a princípy jej  rozvoja, spôsob a metodiku údržby a ďalšie zaujímavé aspekty. Potom odovzdal slovo bývalému predsedovi, Jurajovi Hlatkému, ktorý tento post zastával 23 rokov. SCK založil spolu s dvoma  kamarátmi a rozvíjal potom spolu s ďalšími kolegami jeho činnosť. Na úvod svojho príhovoru pozdravil všetkých prítomných a postupne spomínal na „staré časy“. Zhodnotil aktivity, spomenul kolegov a spolupracovníkov, ktorý sa okolo SCK pohybovali od začiatku. V kluboch sa menili predsedovia, členská základňa, prebiehala generačná výmena medzi značkármi SCK. Každého aspoň v krátkosti spomenul vo svojom príhovore. Minútou ticha si všetci prítomní uctili pamiatku 2 členov, dlhoročných predsedov klubov, Petra Patscha z SCK Záhorák Malacky a Igora Štreita z SCK Ružomberok, ktorí už nie sú medzi nami, ale zanechali nezanedbateľnú stopu v činnosti organizácie.

Poďakoval aj zástupcom donorov a podporovateľov organizácie – menovite p. Šoltýsovej, ktorá kedysi pracovala na Úrade vlády SR, p. Orlovskému, ktorý pracoval v ZSE v spolupráci s Nadáciou Pontis, ako aj p. Medveďovi a celej Nadácii Ekopolis. Tá podporila aj toto samotné stretnutie v rámci projektu Cykloplatforma.

A slovo odovzdal všetkým pozvaným, ktorí chceli prítomných aspoň krátko pozdraviť. Peter Ištoňa, dlhoročný podpredseda SCK a predseda SCK Stará Turá, Marián Kasala, druhý podpredseda SCK a predseda SCK Bicyglo Trnava, Ján Ščerbík, dlhoročný bývalý predseda SCK Ďumbier Brezno, proste každý kto mal chuť sa koletívu prihovoriť. Program pokračoval odmeňovaním všetkých dlhoročných spolupracovníkov  a členov SCK, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj SCK. Nasledoval prípitok a ako každý oslávenec aj Cykloklub mal pripravenú tortu s číslom 25. Program pokračoval spoločným neskorým obedom. Pre záujemcov bol zabezpečený spoločný cyklovýlet na Čachtický hrad a po atraktívnom okolí. Večer si ešte účastníci posedeli pri ohni a zaspomínali na viaceré podujatia a aktivity. Pre záujemcov program pokračoval aj v nedeľu spoločným cyklovýletom na Bradlo a potom bol čas sa rozlúčiť. A zaželať si všetko dobré do ďalších 25 rokov!

 

Podujatie sa konalo pod taktovkou súčasného predsedu SCK Michala Hlatkého a jeho otca, bývalého predsedu SCK Juraja Hlatkého

 

Podium a expozícia e-bajkov

 

Diskusie a spomínanie na SCK

 

 

Sladká pripomienka výročia 

 

 

Počet účastníkov bol vzhľadom na nie nejlepšie počasie veľmi dobrý, prilši ľudia od Bratislavy až po Prešov

 

Rodinná fotografia nemôže chýbať!

 

… a samozrejme nemôže chýbať ani guláš 🙂 

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk

Archív komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.