Na konferencii Doprava 2019 sa hovorilo aj o cyklistike

Niektorí z vás, ktorí sa už nevedia dočkať budúcomesačnej konferencie Cyklistická doprava 2019 si možno všimli, že v Žiline sa uskutočnila konferencia Doprava 2019: Cesta bez hraníc. Jeden blok tejto konferencie bol totiž venovaný podmienkam pre cyklistov v mestách.

Diskusie sa zúčastnili Štefan Farkas (autor aplikácie HAKA), Branislav Hadar (správca Nadácie Kia Motors Slovakia), HLATKÝ Juraj Hlatký (Úradu Žilinského samosprávneho kraja),  Vladimír Randa (viceprimátor mesta Žilina) a Rastislav Trnka (predseda Košického samosprávneho kraja).  Diskusiu moderoval  Marián Gogola.

V prvej prezentácií uviedol p. Farkas, čo ho motivovalo vytvoriť aplikáciu HAKA a tiež ju rozšíriť o bicykle. Dopyt po službe okrem cyklistov vzyšiel aj z potrieb pracovníkov polície, ktorí pri domových prehliadkach nachádzali bicykle, ktoré bolo zložité identifikovať.

Druhý v poradí vystúpil Branislav Hadar, ktorý prezentoval prácu Nadácie Kia Motors Slovakia. Tá okrem iného v tomto roku spustila v Žiline systém verejných bicyklov, o ktorom sme už písali aj na našej stránke. Nadácia tiež podporila výstavbu existujúceho pumptracku v Žiline a pripravovaného pumptracku v Martine.

Juraj Hlatký vo svojej prezentácií uviedol plány žilinského kraja pri budovaní cyklistickej infraštruktúry. Potešujúci je tiež narastajúci počet cyklistov, ktorý potvrdzuje aj sčítač cyklistov na Vážskej cyklomagistrále pri Žiline, či fungúce cyklobusy v kraji.

Vladimír Randa, viceprimátor mesta Žilina vystúpil s príspevkom o budúcnosti cyklodopravy v Žiline. Najskôr načrtol súčasnú situáciu v meste, ktoré má v správe približne 250 km miestnych komunikácií pre motoristov ale iba osem kilometrov cyklotrás.

Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja, rozprával o rozvoji cyklosegmentu v Košickom kraji. Samosprávne kraje sú podľa neho akýmsi koordinátorom všetkých cykloprojektov a momentálne sa snažia najmä o proaktívnejší prístup k budovaniu cyklotrás – čiže plánovanie, poradenstvo, príprava či propagačné aktivity.

Po prezentáciach nasledovala samozrejme diskusia, v ktorej sa riešilo viacero zaujímavých tém od vysporiadavania pozemkov pod cyklistickými komunikáciami po ich prevádzku a údržbu. Pozitívny bola správa o aktualizácií plánu zimnej údržby v Žiline v prospech cyklistov a o plánoch na rozšírenie zdieľaných bicyklov v Žiline a Košickom samosprávnom kraji.

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk