Zvolen nesprístupní námestie cyklistom

Ani na druhý pokus poslanci neschválili vstup cyklistom do pešej zóny. Včera 15.12.2015 na zasadnutí  mestského zastupiteľstva bol predložený návrh zmeny organizácie dopravy na námesti vo Zvolene. V súčasnosti cyklisti nemôžu prechádzať cez námestie, ale obchádzať ho. Keby námesti bolo otvorené pre cyklistom prepojilo by sa hlavné cyklistické spojenie mesta a to zo sídliska Západ na sídlisko Zlatý Potok. V súčasnosti majú na námestie prístup len autá (a to v priemere od 06:00 do  19:00, može vozidlo vstúpiť na námestie celkovo 8h).

Návrh predkladalo mestské zastupiteľstvo s výraznou podporou primátorky mesta.

Po prečitaní navrhu sa prihlasili do diskusii poslanci Branislav Husár a Miroslav Gálik, Matej  Snopko ktorý ostro vystúpili proti cyklistom v pešej zóne.

Medzi základné argumenty patrili, cyklisti nepatria do pešej zóny; ani v Mníchove nemajú cyklistov na pešej zóne, či kto si zoberie za zodpovednosť keď sa tam niečo stane.

Taktiež sa do diskusie prihlásili aj podporovatelia ako   p. Ľupták,  Dáša Melicheríková, Zuzana Niščáková či p. Drozdík, ktorý sa snažili argumentmi presvečiť o podpore cyklistiky a dobrom úmysle.

Zaujimavosťou bolo vystúpenie  p. Juraj Družbackého (bývalí náčelník Mestkej polície, v šučasnosti dá sa povedať vodca opozície), ktorý okrem vyraznej protipolitike cyklistov, obvinil primátorku mesta z nedodržiavania hlasovacieho poriadku, keď dala slovo národnému cyklokoordintorovi P. Kľučkovi, ktorý sa snažil taktiež vysvetliť podporu a dobré príklady cyklistov na  námestí.

Po burlivej diskusii, keď sa hlásili občania k diskusii, prišiel návrh na ukončenie diskusie a poslanci si odhlasovali, že občania už nemôžu vystúpiť.

Hlasovanie teda dopadlo nasledovne:

Za:

 Ružena Babicová  Jana Babicová  Vladimír Bella  Milan Čarnoký
 Peter Časnocha  Peter Drozdík  Michal Hazlinger  Peter Hričina
 Vladimír Lupták  Daša Melicheríková  Zuzana Niščáková  Miroslav Sližik
 Jaroslav Stehlík


Proti:

 Ladislav Čierny  Juraj Družbacký  Branislav Husár  Peter Košík
 Matej Snopko  Igor Šufliarsky


Zdržali sa:

 Miroslav Gálik  Jana Szedélyová  Róbert Vasil

 

Nakoľko je potrebá 3/5 väčšina. Návrh neprešiel o jeden hlas.

Z hlasovania je vidno podporovateľov a nepodporovateľov cyklistickej dopravy vo Zvolene. a z hlasovania je cítiť skôr politiku ako pomoc občanov. Nakoľko Zvolen je učebnicová encyklopédia toho ako sa nemajú robiť cyklistické komunikácie (Sokolská, Cesta na malú stanicu, rodinná cestička…),  aj naďalej sa sa cyklisit musia spoliehať sami na seba ako na pomoc niektorých mestských poslancov.  Je jasné že zmena zóny už toto volebné obdobie nebude predkladaná a otázne je aj fungovanie komisie cyklodopravy.  V súčasnosti musia teda nadaľej využívať cyklisti na cestu okolo námestia dlažbovú cestu, alebo nebezpečnú, dodatočne označenú cyklistickú cestičku po ktorej chodí viac ľúdí ako cyklistov popred kostol. Aj napriek rôznym aktivitám pre podporu cyklistickej dopravy v meste, ktoré mestskú úrad organizuje, námestie pre cyklistov ostáva uzavreté nie do zmeny primátora mesta, ale do zmeny poslancov.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.