Americkí vedci tvrdia, že v súčasnosti je na svete viac ako 580 miliónov bicyklov

Štúdia vedcov z Johns Hopkins University (Tracking global bicycle ownership patterns) tvrdí, že na svete je v súčasnosti v domácnostiach k dispozícií viac ako 580 miliónov bicyklov. Zároveň by celosvetovo priemerne 42% domácností malo mať prístup aspoň k jednému bicyklu.

Štúdia vyhodnocovala dáta z rokov 1989 – 2012 zo 150 krajín sveta vrátane Slovenska a je z nej teda možné vyčítať dlhodobé trendy vo vývoji počtu bicyklov, nie však v ich využívaní. Slovensko je v skúmanej vzorke krajín zaradené do skupiny 2, spolu s ČR, v ktorej je priemerný počet počet domácností s aspoň jedným bicyklom dosahuje 40-60%-ný podiel zo všetkých domácností.

dostupnost bicyklov

Najvyšší podiel je dosahovaný v škandinávskych krajinách, Holandsku, Nemecku a susednom Rakúsku. Naopak najnižší podiel domácností s bicyklom je dosahovaný v štátoch strednej a severnej afriky, s výnimkou štátu Burkina Faso, kde tento podiel dosahuje až 78% (článok o tamojšej situácií).

Ďalšou z pohľadu cyklistickej dopravy zaujímavou krajinou rozoberanou v tejto štúdií je Čína. V roku 1992 bol v Číne podiel domácností s bicyklom 97,2%, bicykel teda mali takmer v každej domácnosti. Tento podiel sa výrazne znížil (takmer o polovicu) na 48,7% v roku 2007, ale neskôr opäť vzrástol na 63,2% (nárast o cca 30%), v roku 2009. Priebeh v Číne a na Slovensku je na nasledujúcom grafe.

cinaslovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.