Zástupcovia slovenských miest na bicykloch v nemeckých mestách.

Príležitosť na vlastné oči vidieť a na vlastnej koži zažiť pocit jazdy na bicykli v nemeckých mestách Drážďany, Lipsko a Berlín využila tridsiatka odborníkov, zástupcov miest, ministerstva dopravy a polície v rámci odbornej cykloexkurzie. 

Foto2_V Drážďanoch na 7miestnom bicykli_foto_Sestakova

Odbornú cykloexkurziu zorganizoval Výskumný ústav dopravný, a. s. zo Žiliny v spolupráci s Technickou univerzitou Drážďany (TUD) a nemeckými mestami v dňoch 20.-22. júna 2012. „Rozhodli sme sa dať našim odborníkom, kompetentným úradníkom a zástupcom polície príležitosť na vlastné oči vidieť, ako sa plánuje cyklistická infraštruktúra a ako funguje jej realizácia v praxi. Jedenkrát vidieť je lepšie ako stokrát počuť“, povedala Soňa Šestáková, projektová koordinátorka z Výskumného ústavu dopravného. Nemecko patrí medzi európske krajiny s cielenou podporou cyklistickej dopravy. Všetky navštívené mestá ležia na území bývalého východného Nemecka a pred dvadsiatimi rokmi v nich boli, čo sa cyklodopravy týka, porovnateľné podmienky ako v slovenských mestách. Zatiaľ čo dnes Drážďany, Lipsko aj Berlín poznajú opatrenia priateľské k cyklistom a s podielom cyklodopravy na úrovni okolo 15 % sa právom môžu označovať za mestá priateľské k cyklistom, naše sídla výrazne zaostávajú.

Foto1_Cyklostojany pred univerzitou v Lipsku_foto_Sestakova

Od roku 2003 je v mnohých nemeckých mestách zaznamenávaný pokles automobilovej dopravy, a predovšetkým vo väčších mestách pribúdajú domácnosti, ktoré nevlastnia automobil vôbec. Príkladom je aj hlavné mesto Berlín, v ktorom osobný automobil nevlastní až 46 % domácností. Dôvodom pre túto situáciu je okrem financií rozhodne aj fakt, že cestovanie kvalitnou verejnou dopravou v kombinácii s chôdzou či jazdou na bicykli je v tomto veľkomeste často oveľa rýchlejšie a navyše sa tak Berlínčania vyhnú problémom s hľadaním parkovacieho miesta v cieli svojej cesty.

Okrem prednášok a priestoru na diskusie mali účastníci exkurzie príležitosť absolvovať praktickú jazdu na bicykli v uliciach nemeckých veľkomiest. Predovšetkým hustá dopravná premávka v centre Berlína, absolvovaná na sedadle bicykla, bola pre mnohých zážitkom.

Foto5_Slovenský cyklotím pri Berlínskom múre_foto_Paulíniová

Oficiálnu tlačovú správu si môžete stiahnuť tu

Prednášky z cykloexkurzie si môžete stiahnuť v nasledovných linkoch:

  1. Prof. Dr.-Ing. Gerd-Axel Ahrens – Bicycle transport in Germany
  2. Nora Ludwig – Cycling in Dresden
  3. Torben Heinemann – Cycling in Leipzig
  4. Burkhard Horn – Bicycle strategy of Berlin (ďalšie informácie: Bicycle Transportation Strategy for Berlin 2004)

Fotky si môžte pozrieť v nasledujúcich albumoch People, Cycle infrastructure, Life on two wheels a Architecture.

CMB logo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.