V Novom Sade sa bude dotovať kúpa bicyklov

Nový Sad, srbské „cyklistické mesto“ (V Srbsku ako prvé budovalo cyklotrásy a má ich v súčasnosti okolo 100 km), ako prvé mesto v krajine plánuje poskytnúť stimuly pre nákup bicyklov. Prelomová iniciatíva nadväzuje na úspešný návrh Novosadskej cyklistickej iniciatívy (NSCI), člena Európskej federácie cyklistov.

Začiatkom roka 2020 zaslala srbskému ministerstvu ochrany životného prostredia a srbskej vláde návrh, v ktorom požiadala o dotáciu nákupu bicyklov. Na základe tohto návrhu minister ochrany životného prostredia Goran Trivan vyzval miestne samosprávy, aby iniciovali dotačné kampane podobné tým, ktoré už existujú v susednej Čiernej Hore a Severnom Macedónsku (no predstavte si, to sme ani nevedeli).

V marci 2021 sa tak mesto s takmer 40 000 pravidelnými cyklistami s počtom obyvateľov 290 000, stalo (alebo má stať – nevieme, či sa to už realizuje, pozn.redakcie ) prvým mestom v Srbsku, ktoré poskytne stimuly na nákup bicyklov.

Európska federácia cyklistov (ECF) toto rozhodnutie víta a naďalej sa zasadzuje za to, aby progresívne iniciatívy v oblasti cyklistiky, ako je táto, predstavovali účinný spôsob znižovania znečistenia spôsobeného sektorom dopravy, a tým zlepšovali kvalitu ovzdušia a prospievali zdraviu občanov.

Tak držíme palce.

zdroj: https://ecf.com/news-and-events/news/serbia%E2%80%99s-cycling-city-pioneers-new-subsidy-initiative

https://nsbi.org.rs/

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk