Multimodálny terminál Moldava nad Bodvou myslí aj na cyklistov

Na Slovensku je väčšinou rarita, ak majú cyklisti automaticky k dispozícii aj stojany na bicykle na žel. staniciach. Väčšinou sa tam osadia dodatočne, niekedy sa na ne zabudne (ako napríklad na väčšine modernizovaných žel.staníc na trati Bratislava – Žilina).

Koncom minulého roka dobudovali jeden z prvých menších prestupových terminálov, ktoré budú slúžiť viacerým druhom dopravy a hlavne prestupu medzi autobusovou a železničnou dopravou. Takýto integrovaný terminál sa postavil aj v Moldave nad Bodvou. Oficiálne asi ani nebol predstavený. Jednoduchý, ale účelný terminál zabezpečujúci rýchly prestup medzi vlakmi a autobusmi je dnes svetlou výnimkou. Terminál bude súčasťou pripravovaného integrovaného dopravného systému v Košickom kraji. Zaujal aj integráciou individuálnej dopravy, jednak parkoviskom Park and Ride, kde si môžu zaparkovať automobil, tí čo ním prídu na stanicu.

 

A taktiež stojanmi na bicykle, ktorých je 130. Konečne môžeme povedať, že niekto navrhol stojany, ktoré sú použiteľné aj pre cyklistov a navyše po oboch stranách sú potiahnuté gumovou lištou,tak aby sa bicykel neodrel. Pozitívny dojem trošku kazí tabuľa s nápisom hlásajúcim,že železnice nezodpovedajú za prípadne odcudzený bicykel. Ale nevadí to možno aj preto, lebo celý terminál je sledovaný viacerými kamerami. Budova stanice je jednoduchá poskytujúca miesto na sedenie, sociálne zariadenia, len škoda, že sa tam nedal aj nejaký menší obchodík na občerstvenie, ktorý by čakajúci cestujúcich určite privítali. Možno do budúcnosti  by bola dobrá aj ohradená plocha s bicyklami,alebo uzamykateľné boxy na bicykel. Ale čo nie je môže byť. Verím, že takýchto terminálov bude mať viac a viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.