Minister dopravy rozpráva o cyklodoprave

Niekedy treba studenú sprchu

Tak to už nejako vyšlo, že posledný rok na tomto priestore spomínam najmä diaľnice. Niet sa čomu čudovať, Bratislavčanov veľmi zaujíma, kedy sa už konečne do Tatier dostanú za tri hodiny, ľudí z Prešova či Sniny, kedy k nim konečne po diaľnici príde práca, a ja ako minister dopravy chápem, že toto je skutočne dôležitá téma. Dnes však chcem hovoriť o niečom inom – o bicyklovaní.

Priznám sa, osobne som na bicykli naposledy sedel niekedy v osemdesiatych rokoch. Na druhej strane, bicyklujúca časť mojej rodiny ma možno čoskoro dotlačí do toho, aby som si zabezpečil nejakého nového dvojkolesového tátoša a vybehol s nimi do prírody. Cyklistov vidno dnes čoraz viac, tento šport sa stáva módnou vlnou podobne ako beh. Okrem toho, že bicyklovanie je zdravé, ekologické a vie byť aj zábavné, skrýva veľa obchodných príležitostí – či už v rozvoji cyklistickej infraštruktúry alebo cykloturistiky, ktorá v okolitých krajinách „frčí“ na úplne inom rýchlostnom stupni.

Aj preto sme minulý týždeň vo vláde schválili stratégiu rozvoja cyklodopravy u nás. Jasne sme povedali, že bicykle sú pre nás rovnocenné autám, vlakom či iným dopravným prostriedkom, čo pozitívne prijali nielen cyklonadšenci. Vytvorili sme rámec na to, aby samosprávy mohli intenzívnejšie rozvíjať cyklotrasy, aby cyklisti nemuseli ekvilibristicky kľučkovať medzi autami, aby bol u nás tento šport a alternatívny spôsob dopravy v jednom na vyššej úrovni ako dnes.

Zo strany štátu sme urobili prvý dôležitý krok. Aby sme sa aspoň trošku priblížili Amsterdamu, Viedni či Prahe, je potrebné zmeniť aj niečo v našom myslení. My vodiči by sme si napríklad mali uvedomiť, že cyklistovi musíme dať prednosť, keď je na hlavnej, a my na vedľajšej. A keďže viem, že medzi čitateľmi Hospodárskych novín je veľa podnikateľov a manažérov, chcem sa prihovoriť aj im.

Stačí pár maličkostí. My sme na ministerstve namontovali niekoľko stojanov a dali sme zamestnancom k dispozícii sprchy (aj teplé). Pracovníci majú pocit, že sme s pomerne malou námahou niečo urobili v ich prospech. A ja som rád, že prídu plní endorfínov z pohybu a možno budú aj o pár dní ročne menej na PN-ke. Porozmýšľajte, či takto neviete motivovať svojich zamestnancov aj vy.

Autor je ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja
Zdroj:http://hnonline.sk/ekonomika/c1-59870430-niekedy-treba-studenu-sprchu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.