Košický hackathlon ukázal ako možno pritiahnúť ľudí na bicykel

Súťaž s názvom ,,Ako zlepšiť cyklodopravu v samosprávach na Slovensku“ vyhral tím z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý prišiel s návrhom aplikácie na zapožičanie bicyklov. Aplikácia chce ľudí motivovať zľavami, odmenami a výzvami.

Do trojdňového policy hackathonu s názvom ,,Ako zlepšiť cyklodopravu v samosprávach na Slovensku“ sa zapojilo päť tímov. Odborná porota napokon vybrala tri ocenené tímy. Víťazom sa stal tím Tukebajk z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), ktorý prišiel s návrhom aplikácie na zapožičanie bicyklov s viacerými zaujímavý vlastnosťami. Cieľom projektu je, aby ľudia presadli z áut na bicykle. Aplikácia bude, okrem iného, motivovať študentov vo využití bicyklov odmenami a zľavami za odjazdené kilometre v meste Košice. Zľavy si používatelia budú môcť uplatniť v reštauráciách, kaviarňach, či ubytovacích zariadeniach. Študenti budú môcť zároveň medzi sebou súťažiť v najazdených kilometroch aj ušetrených emisiách.

„Na projekte mal zaujal nielen nápad, ale aj spôsob prezentácie, ktorý bol veľmi voľný a pokojný. Teším sa, že takéto projekty v Košiciach vznikajú,” povedal Peter Klučka, Národný cyklokoordinátor na ministerstve dopravy a zároveň jeden z porotcov.

Víťazný tím tvorilo päť študentiek z TUKE, ktoré sa projektu chcú ďalej venovať cez letné prázdniny.

Na druhom mieste skončil tím ZADOk, ktorý takisto navrhol aplikáciu založenú na plánovaní cyklociest a motivácii. Tretia sa umiestnila Stredná športová škola v Trenčíne s nápadom vybudovať cyklotrasu pri ich meste. Všetky tímy mali na prípravu projektu iba dva dni. Po úvodnom kole prednášok, ktoré mali tímom slúžiť na inšpiráciu a uchopenie témy mohli svoje nápady následne konzultovať s mentormi – odborníkmi z rôznych oblastí. Posledný deň bol venovaný prezentáciám nápadov a vyhodnoteniu.

Podujatie organizoval portál EURACTIV Slovensko v rámci grantového projektu Európskej komisie spoločne s Technickou univerzitou v Košiciach a Združením samosprávnych krajov SK 8. Ceny do súťaže venovali Maxman Consultants, Denník SME a Learn2Code.

zdroj : euroactiv.sk

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk

Archív komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.