Na rakovinu pľúc umierajú aj ľudia, ktorí nefajčia,ale žijú v znečistenom prostredí

Na túto skutočnosť upozorňujú britské charitatívne organizácie bojujúce proti rakovine, uviedol britský Guardian. A vyzývajú všeobecných lekárov, aby zachránili životy tým, že rozpoznajú príznaky jednej z najsmrteľnejších foriem choroby v Británii – rakoviny pľúc u nefajčiarov.

Spoločnosti Macmillan Cancer Support a Cancer Research UK patria medzi skupiny podporujúce túto novú kampaň, ktorá sa začína tento týždeň a ktorej cieľom je podnietiť rodinných lekárov, aby potenciálne uvažovali o rakovine pľúc a pomohli ju diagnostikovať aj u ľudí, ktorí nikdy nefajčili. V skutočnosti každý šiesty človek zomierajúci na rakovinu pľúc nie je fajčiar. Samozrejme, môže mať na to vplyv aj pasívne fajčenie, napr. v rodine, ale aj celkové znečistené ovzdušie.

Toto ochorenie úzko súvisí s fajčením, ale ročne na neho zomrie okolo

6 000 nefajčiarov, čo je viac ako 5 50 úmrtí na rakovinu krčka maternice, 4 500 na leukémiu a 4 200 na rakovinu vaječníkov.

Je ôsmym najväčším britským zabijakom a siedmou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu na celom svete.

Súvis výskytu rakoviny v znečistenom prostredí pre ľudí,ktorí nikdy nefajčili, sa dáva práve do súvisu s čistejším ovzduším, kde patria aj snahy o podporu ekologických druhov dopravy ako je aj cyklodoprava.

Ktohovie, či sa robí takýto výskum aj na Slovensku a akoby dopadol..

zdroj: https://www.theguardian.com/society/2021/may/02/gps-urged-to-be-more-alert-in-diagnosing-lung-cancer-in-non-smokers

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk