Kodaň láme rekordy – ukázal posledný cykloreport.

Mesto Kodaň je známe tým, že dlhodobo využíva zber a analýzu dát na splnenie stanovených cieľov v cyklodoprave.

Podľa posledného ročného cykloreportu je cyklodoprava najpreferovanejším druhom dopravy a to najmä preto, že 41 % všetkých ciest do práce a do školy je na bicykli, 62 % obyvateľov tak využíva bicykel do práce alebo do škôl.

Za priemerný deň sa tak nabicykluje 1,4 milióna km na bicykli, čo je oproti roku 2006 navýšenie o 22%. Tu je možno vidieť výsledky mesta, ktoré z roka na rok pomaličky redukuje parkovacie miesta v centre o cca.2%, takže v Kodani len ťažko zaparkujete s autom (pozn. redakcie).

V rovnakej perióde sa zvýšil pocit bezpečia cyklistov o 43 % a relatívne riziko dopravnej nehody na bicykli sa znížilo o 23 %.

riziko a bezpečnosť cyklistov v Kodani

A čo spokojnosť obyvateľov Kodane s podmienkami pre cyklodopravu?

97 % z nich uviedlo , že sú spokojní alebo veľmi spokojní. Poklesol však počet spokojných cyklistov v kombinácii bicykel + vlak, čo je spôsobené asi preplnenými cykloparkoviskami na stanici.

spokojnosť s podmienkami pre cyklodopravu v Kodani

Kodančania vlastnia o 5,6 krát bicyklov viac ako aut, čo zodpovedá 675 000 bicyklom a približne 120 tis. automobilom. Napokon v roku 2016 prvýkrát prekročilo hranice centra viac bicyklov ako automobilov od roku 1970.

v Kodani vlastnia už viac bicyklov ako automobilov

Najbicyklovejšia ulica je Nørrebrogade, kde denne prejde 48800 cyklistov, čo je pravdepodobnejšie najviac na svete. Ulica prešla rekonštrukciou povrchu, rozšírením cyklocestičiek v rokoch 2010-2011 a hneď počet cyklistov narástol o 31 %.

najbicyklovejšia ulica Nørrebrogade s 48 tis. cyklistov za deň

 

Počet cyklistov narástol medzi rokmi 2014 -2016 aj na samotných ikonických mostoch ako most Langebro, Bryggebridge a Cykelslangen a to o  21%, 65% a 80% ako aj na novom moste Inner Harbour Bridge, ktorý mal 17000 cyklistov 3 mesiace po inaugurácií v 2016.

cyklopremávka na kodaňských mostoch

Čo sa týka investícii , počíta sa s  23 novými cykloinfraštruktúrami v sume 250 miliónov DKK (€ 33 miliónov) . Projekty zahŕňajú aj novú svetelnú signalizáciu s preferenciou pre cyklistov ako aj navýšenie cykloparkovísk na dôležitých staniciach a uzloch.

Zdroj: www.cycling-embassy.dk a cykloreport v Angličtine

P.S: Prosím Vás, sľúbme si, že keď to prečítame, dáme to prečítať aj zodpovedným v našich mestách a obciach, nech vidia, že keď začnú podporovať bicykle, výsledok sa dostaví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.