Helsinky rozširujú šírky cyklocestičiek.

Kým u nás sa snažíme, aby sa aspoň vybudovali aké také cyklopruhy alebo cyklocestičky, pričom častokrát je ich šírka úplne na hrane, vo Fínskej metropole sa rozhodli šírku cyklocestičiek rozširovať.

Na vybraných koridoroch a uliciach bude mať šírka jednosmernej cyklocestičky úctyhodných 2,5 metra. Niečo podobné majú napríklad aj v dánskej Kodani, kde šírka je 2,2 metra. To jednak zabezpečí pohodlnú a bezpečnú jazdu, ako aj možnosť predbiehania rýchlejšími cyklistami.

helsinky_cyklocesticka

 

V niektorých štvrtiach chcú dokonca zaviesť cykloulice, kde by bol cyklista kráľom.

helsinky_cykloulica

Taktiež rozmýšľajú nad zmenou systému verejných bicyklov, ktorý by bol podobne ako v Kodani zálohový a do budúcnosti ho chcú spraviť na tarifnom systéme, pričom do hry pozvali viacerých hráčov ako Nextbike, JCdecaux a pod. Zaujímavosťou je, že nový systém bude dodávať konzorcium 4 firiem: Moventia, Smoove, Clear Channel Suomi Oy ja Helkama Velox Oy. Na 10 rokov sa odhaduje, že prevádzka systému bude stáť cca. 13 mil. Euro. V roku 2017 by chceli mať 1500 bicyklov a 150 stanovísk odkiaľ sa bicykle budú môcť požičiavať. Výber toho správneho systému nechali na občianskom združení, ktoré otestovalo jednotlivé bicykle a odporučilo ten najvhodnejší.

ZDROJ: HS.FI

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.