21 centov za kilometer, ak dochádzate na bicykli? Áno v Holandsku!

Od 1. januára 2023 si môžu zamestnanci v Holandsku uplatniť nárok na príspevok na bicykel vo výške 21 centov za kilometer bez dane.

Zamestnávatelia môžu poskytnúť aj bezúročný úver na nákup nového bicykla alebo elektrobicykla, ktorý je možné splácať prostredníctvom tohto mesačného príspevku.

Od 1. januára 2023 sa nezdaniteľná náhrada za prejazdené kilometre v Holandsku zvyšuje z 0,19 eura na 0,21 eura za kilometer.

Holandská vláda vie, že jazda na bicykli do práce má pozitívny vplyv na zamestnávateľov, zamestnancov, životné prostredie a spoločnosť ako celok. Teraz, keď sa príspevok na kilometre zvýši na 0,21 eura na kilometer (a od roku 2024 dokonca na 0,22 eura na kilometer), bude bicyklovanie do práce ešte atraktívnejšie.

V súčasnosti existujú v Holandsku 3 druhy stimulov pre zamestnancov na používanie bicyklov:

3 druhy stimulov

V Holandsku existujú 3 typy stimulov pre používanie bicyklov:

  1. Firemný bicykel (schéma prenájmu bicyklov)
  2. Schéma nákladov súvisiacich s prácou (WKR)
  3. Príspevok na kilometer na bicykli

1. Firemný bicykel

Od 1. januára 2020 sa zmenil daňový režim pre „firemný bicykel“. Pre zamestnávateľov bude jednoduchšie nechať svojich zamestnancov využívať firemný bicykel. Program môžu využiť aj samotní podnikatelia (napríklad drobní podnikatelia a živnostníci bez zamestnancov). Ide o schému prenájmu bicyklov.

Firemný bicykel: ako to funguje? Firemný bicykel umožňuje využívať na dochádzanie (elektrický) bicykel alebo Speed-Pedelec. Zamestnanec si bicykel nemusí kupovať sám. Z fiškálneho hľadiska má povolené neobmedzené súkromné ​​používanie služobného bicykla. Teda aj na bicyklovanie, nákupy či vysadenie detí.

Koľko stojí firemný bicykel?

Zamestnávateľ hradí bicykel a väčšinou aj náklady na údržbu a opravu. Zamestnanec sa však bude musieť vysporiadať s príplatkom k mzde. Výsledkom je, že zamestnanec v konečnom dôsledku zaplatí niekoľko eur mesačne na dani navyše.  

Ako to funguje?

Profitujú z toho najmä tí, ktorí súkromne využívajú bicykel od firmy. Z hodnoty tohto príspevku odvádzajú daň zo mzdy. Príplatok predstavuje 7 % nad odporúčanú maloobchodnú cenu bicykla a príslušenstva (vrátane DPH) ročne. Zamestnávateľ túto sumu pripočítava k mzde. Z toho potom zamestnanec mesačne platí daň.

Zamestnávateľ však môže od zamestnanca žiadať mesačný osobný príspevok za používanie firemného bicykla. Táto suma sa potom odpočíta od príplatku na bicykel. Zamestnanec to uvidí na svojej výplatnej páske.

Zamestnávateľ niekedy prepláca príspevok

Zamestnávateľ sa tiež môže rozhodnúť zaplatiť príspevok na používanie firemného bicykla. Dá sa to dosiahnuť využitím voľného miesta v schéme nákladov súvisiacich s prácou . V tom prípade zamestnanec nemusí platiť vôbec žiadnu daň.

Žiadne alebo menšie cestovné

Používa zamestnanec služobný bicykel? Potom už nemusí dostávať od zamestnávateľa niektoré cestovné náhrady. Napríklad príspevok na najazdené kilometre. Na druhej strane aj zamestnancovi vznikajú menšie alebo žiadne cestovné náklady. Zamestnávateľ určuje, ktoré cestovné výdavky budú alebo nebudú preplatené.

2. Schéma nákladov súvisiacich s prácou (WKR)

Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi až 1,18 %* zo mzdy ako nezdaniteľný príspevok prostredníctvom schémy nákladov súvisiacich s prácou (WKR ). Táto schéma sa často používa napríklad pre nezdanený bicykel alebo e-bike od spoločnosti. Zamestnávateľ však môže túto schému využiť napríklad aj na športové predplatné alebo vianočný balíček. Zamestnávateľ sa môže sám rozhodnúť, aké rozhodnutia urobí, pokiaľ sa to zmestí do voľného priestoru WKR.


* Od roku 2022 sa na prvých 400 000 eur zo mzdy vzťahuje percento 1,7 %. Pri sume nad 400 000 € platí percento 1,18 %. Viac informácií nájdete aj na stránke holandskej daňovej a colnej správy .

zdroj: www.kiesdefiets.nl

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.