V Súťaži Do práce na Bicykli najazdili Detvanci neuveriteľných 2034 km.

Po prví krát sa zapojilo Mesto Detva do medzinárodnej súťaže Do práce na bicykli a hneď celkovo 19 súťažiacich a 11 tímov najazdili do práce celkovo dokopy 2034 km. Súťaž prebiehala celý máj a celkovo jednotlivý cyklisti spolu uskutočnili 402 jázd do práce, resp. z práce domov a ušetrili tak životnému prostrediu 524 kg CO2. V rámci prepočtu km na obyvateľa za každého Detvanca zajazdili 141 m, čo predstavuje viac ako dvojnásobok, ako bol Slovenský priemer.

Mesto Detva je v počte km na obyvateľa 2x nad priemerom Slovenska

V rámci tímov sa uskutočňovali trasy ako Detva – Zvolen, Detva – Očová, Detva – Kriváň, ale aj samotné dochádzanie po Detve do práce a to hlavne do škôl.

Aj keď v tejto súťaži niet porazeného, ale len víťazov sa v skupine tímov vyhodnocovali kategórie:

• Najviac najazdených km za tím
  • Najviac najazdených jázd do práce a z práce za tím
  • Najviac ušetrených CO2
  • Najviac najazdených km za tím na jednotlivca
  • Najviac najazdených jázd do práce a z práce za tím na jednotlivca

Po vyhodnotení jednotlivých kategórií v sekcii tímov sa na 1. Mieste umiestnil tím M-A Corratec bikes, ktorý najazdil najviac km (882 km) a ušetril najviac CO2 (220,500 kg). Na 2. mieste sa uskutočnil Fyzio-team, ktorý najazdil najviac jázd na tím (126). Na tretom mieste skončil tím Kriváň, ktorý sa vždy umiestňoval na popredných miestach v rámci sledovania mesiaca.

Bicyklovanie, ako bolo vždy známe pomáha pri rôznych chorobách, alebo pri chudnutí. Ide o najrýchlejší dopravný prostriedok v rámci mesta. Toto platilo aj pre našich 19 aktívnych súťažiacich, ktorí dokázali za mesiac dokopy najazdiť 2034 km.

Najviac zo všetkých najazdil Milan Mesiarik z tímu M-A Corratec bikes a to úctyhodných 840 km, čo ho vynieslo na popredné priečky aj v rámci Slovenskej republiky. Druhé a tretie miesto obsadili členky tímu Kriváňa a to Elena Benčaťová z 212 km a Renáta Olosová zo 132 km.

Máj cyklistom tento rok veľmi neprial (ten kto chodil ráno určite si spomína na teploty okolo bodu mrazu), ale aj tak sa podarilo isť až 17 krát do práce Jane Hrašková z Fyzio-team a tím obsadila prvé miesto v kategórií počet jázd na jednotlivca. V tesnom závese sa na druhom mieste umiestnila jej kolegyňa Jana Terenová s počtom 16 krát do práce. Na treťom mieste sa umiestili hneď tri cyklisti a to zvyšné dve členky Fyzio-teamu Bibiána Kráľova a Jana Krpelanová a Anna Bartková z tímu Bardur s celkovým počtom ciest do práce 15.

Cyklistická doprava, cykloturistika, či mestská cyklistika sa dostáva do popredia nie len vo svete, ale aj na Slovensku. Pre lepšie podmienky cyklistov sa upravuje legislatíva, pripravujú a stavajú sa cyklistické komunikácie. Ale nič by nebolo možné bez aktívnych cyklistov, ktorí sa predierajú pomedzi autá, či hľadajú miesto kde odparkovať a zamknúť bicykel tak, aby ho tam ho našli aj keď sa vrátia.

Je jedno či niekto nabehá na bicykli viac, alebo menej, všetci ktorý sa zapojili do súťaže sú víťazmi tím, že urobili niečo pre seba, ale aj pre nás všetkých. Ďakujeme

V súčasnosti sa pripravuje s Mestom Detva verejné vyhlásenie víťazov, kde každého aktívne zapojeného čaká určitá maličkosť od mesta, ale aj od sponzorov ako je OZ Šport Poľana a možno aj iných.