V Košiciach pribudne od mája bikesharing

Zdá sa, že na Slovensku sa v poslednom období roztrhlo vrece so systémami verejných bicyklov. Po Bratislave, Kežmarku, Nitre, Prievidzi, Trnave a Žiline pribudne ďalší aj v Košiciach.

Prevádzkovateľom systému bude telekomunikačný operátor Antik Telecom, ktorý včera oznámil spustenie testovania jeho projektu zdieľaných bicyklov v meste Košice. Ostrá prevádzka by pritom mala začať už 3.5.2019.
Projekt zatiaľ zrejme prevádzkuje sám Antik, keď avizuje jednania s mestom a mestskými časťami o odporúčaných stanoviskách. Firma už v minulosti v spolupráci so ŽSSK zaviedla systém SmartCityBike ZSSK, ktorý však nie je veľmi úspešný.

Verejné bicykle v Košiciach by však mali byť užívateľsky prijateľnejšie a dostupnejšie. Antik plánuje v poslednej fáze v meste umiestniť až tisíc bicyklov, ktoré bude možné vrátiť kdekoľvek v meste. To by však mohla byť nevýhoda projektu, kedže systémy bez existujúcich “pevných” staníc môžu v meste pôsobiť ako odpad a tiež zvyšujú náročnosť systému na údržbu.

Na stránke https://www.verejnybicykel.sk/ je už v súčasnosti dostupný cenník požičiavania a aplikácia pre Android a iOS. Potrebný bude depozit 20 € a kredit minimálne 10 €. K dispozícii sú tri programy spoplatnenia.

Nám zostáva len dúfať, že systém prevádzkovatelia doladia k spokojnosti všetkých a počet cyklistov vzrastie minimálne tak, ako v Žiline.

Zdroj: https://www.verejnybicykel.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.