Súčasťou košickej MHD budú aj elektrické kolobežky a verejné bicykle

Častokrát od používania MHD odradzuje fakt, že cestujúci musia prekonať väčšiu vzdialenosť na zastávku alebo od zastávky a nemajú sa na zastávku ako dosť a peši sa im nechce. Tí potom samozrejme radšej preferujú iné osobné druhy dopravy, najčastejšie autá.

Zaujímavý koncept riešenia zrealizovalo mesto Košice. Vytvorilo pri zastávkach 100 zdieľaných bodov, odkiaľ si cestujúci budú môcť požičať napríklad verejný bicykel alebo aj kolobežku. Navyše cestujúci môžu používať mobilnú aplikáciu, s ktorou budú mať možnosť použiť bicykel alebo kolobežku bezplatne. Takýchto pozitívnych správ na Slovensku nie je veľa!

Ako píše dopravca na svojej stránke:

V spolupráci Dopravného podniku mesta Košice a prevádzkovateľa služieb zdieľanej dopravy ANTIK Telecom vznikol v meste projekt komfortného integrovaného cestovania. S pomocou jedinej aplikácie si nájde napríklad cestujúci zo sídliska najbližšiu voľnú kolobežku či bicykel, odvezie sa na zastávku verejnej dopravy, kde ho môže odstaviť do nabíjačky, zakúpi si lístok naskenovaním QR kódu pri dverách autobusu, odvezie sa v rámci mesta a následne môže pohodlne prestúpiť na ďalší prostriedok zdieľanej dopravy, ktorým sa dopraví až do svojej finálnej destinácie – napr. do historického centra Košíc. Pre pokračovanie jazdy po zakúpení on-line cestovného lístka na MHD Košice získa bezplatné minúty na sharingové služby, t.j. za každú jazdu s DPMK získa cestujúci od Antiku voľné jazdy (5 minút) na kolobežke, elektrickom alebo mechanickom bicykli či skútri.

Všetci, ktorí si kúpia lístok moderne cez appku, ho získajú lacnejšie a navyše dostanú zadarmo ďalšie minúty na používanie e-mobility. Zároveň po novom stačí pre kúpu lístka len jednoduché naskenovania QR kódu na vozidle,“ vysvetľuje Vladimír Padyšák, generálny riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice.

Súčasne sa zavádza smart riešenie v podobe virtuálneho cestovného lístka (vCL), ktorý bude možné zakúpiť priamo v mobilnej aplikácii ANTIK a cestujúci ho bude môcť využiť na cestovanie v prostriedkoch košickej MHD. Toto inovatívne cestovanie je v porovnaní s klasickým lístkom lacnejšie – pri nákupe napríklad 30minútového lístka v aplikácii zaplatí cestujúci namiesto 90 centov iba 79 centov.

Pre zakúpenie či aktiváciu lístka sme vybavili všetky vozidlá špeciálnymi kódmi, ktoré si cestujúci pred jazdou načíta a začiatok jazdy už nemusí označovať ako doposiaľ v označovačoch v interiéri.

Novinka zároveň prinesie aj zvýhodnené cestovanie na veľké podujatia. Vďaka rozšíreniu systému bude možné vychádzať v ústrety organizátorom veľkých športových či kultúrnych podujatí v meste a spojiť vstupenku na akciu s MHD. „Vo výsledku očakávame, že návštevník dostane ďalšiu motiváciu nechať auto doma a odviezť sa na miesto konania už priamo v cene vstupenky. Prispejeme k obmedzeniu nepríjemných dopravných zápch pri takýchto príležitostiach,dopĺňa Padyšák.

MHD zastávky v meste budú postupne vybavené nabíjacími stanicami pre kolobežky a elektrické bicykle, vďaka ktorým po vystúpení z vozidla cestujúci ľahko pokračuje v jazde. V opačnom smere má k dispozícii miesto, kde môže odložiť a rovno dať nabíjať svoje zariadenie. Prispejeme tak ku poriadku v meste a vďaka solárnej energii aj ku čistejšiemu prostrediu v Košiciach.

Aplikáciu ANTIK SmartWay je k dispozícii na stiahnutie prostredníctvom Google Play, App Store aj Huawei AppGallery.

Týmto by sa mal docieliť stav, že používať osobný automobil už hádam skoro nebude nutné:-).

Foto zdroj:DPMK

zdroj: https://www.dpmk.sk/aktuality/2021/dpmk-spolu-so-spolocnostou-antik-telecom-spusta-inovativny-projekt-hromadnej

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk

Archív komentárov

One thought on “%1$s”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.