PRVÁ CYKLOTRASA V TRENČÍNE SA MÁ STAVAŤ UŽ NA JAR

Trenčín má spomedzi krajských miest najmenej cyklotrás a chce to zmeniť už tento rok. A to investíciou vo výške 240- tisíc eur .

Prvá cyklotrasa pôjde z najväčšieho mestského sídliska Juh do centra mesta, na jej vybudovanie vyčlenili poslanci mesta v rozpočte na tento rok 180-tisíc eur. Ďalších 60 tisíc chcú vyčleniť na úpravu dopravného značenia na existujúcich pozemných komunikáciách v prospech cyklistov.  So stavbou chcú začať už na jar, v priebehu tohto roka má byť hotová približne polovica tejto cyklotrasy.
V prvej fáze pôjde najmä o úsek ulice Soblahovská – od kruhového objazdu pri Keramoprojekte po predajňu Dobrej knihy pri evanjelickom kostole.
Cyklokomisia, ktorá funguje na mestskom úrade, už podľa primátora pripravuje ďalšie projekty na vybudovanie cyklotrás v Trenčíne za štyri milióny eur. „To sú projekty, ktoré sú pripravené a chceme ich financovať z peňazí Európskej únie. Do Trenčína ako krajského mesta by malo ísť z eurofondov 14 miliónov eur, z nich až štyri milióny pôjdu na vybudovanie cyklotrás. Verím, že v priebehu štyroch – piatich rokov by sa tak Trenčín mohol zásadne zmeniť aj z pohľadu cyklodopravy,“ dodal trenčiansky primátor.
Cyklochodník od centra pod sídlisko Juh je podľa mestského poslanca a člena cyklokomisie Richarda Ščepka prvá fáza, ktorá je už aj naprojektovaná. „Čakalo sa len na peniaze, ktoré sú v tejto chvíli schválené. Pôjde úsekom, ktorý je z hľadiska bezpečnosti najkritickejší – od Braneckého po kruhový objazd pri Keramo- projekte,” upresnil Ščepko.

K projektu sú však aj výhrady.
Vybudovanie prvej cyklotrasy síce víta aj občiansky aktivista Norbert Brázda, ale má výhjrady k samostnému naprojektovaniu, pričom simyslí, že sa to dalo aj lacnejšie. A ušetrené financie sa dali použiť na ďalšie cyklotrasy. Pripravenosť na ne je totiž podľa neho kľúčová pre čerpanie eurofondov.
„Aby sa nestalo to, čo v roku 2012 pri príprave tejto cyklotrasy, keď sme boli postavení pred hotovú vec, že za dva mesiace treba trasu naprojektovať, aby ju bolo možné preplatiť z eurofondov. To sa vtedy nestihlo. Na tieto účely treba využívať najmä eurofondy,“ dodal Brázda.
zdroj: nastrencin.sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.