Keď cykloulica funguje (Brémy)

Ulica je hlavne pre bicykle,  ale autá tam môžu na výnimku. Pre nás zatiaľ nedostižný sen, ale v Holandsku alebo Nemecku bežné riešenie najmä obytnej štvrte a to cykloulicou.

Ako sa spomína už v úvode, je to ulica (ale je ich viac) v meste Brémy, na ktorej je organizácia dopravy riešená takým spôsobom, že ju majú využívať najmä bicykle. Označená je na začiatku a konci, pričom doplňujúca informatívna značka hovorí, že tam môžu ísť aj automobily.

 

Jednoznačná výhoda keď idete na bicykli po ceste, nie po cyklocestičke alebo v jazdnom pruhu, normálne po ceste, ktorá je pre cyklistov. Skúsenosť na vlastné oči viac ako pozitívna,keď vám po ulici prejde viac cyklistov ako osobných automobilov a nevadí, že tam nie je priestor pre oba smery, ak sa stretnú cyklisti, miesta majú dosť. Ak sa stretnú autá, musia sa obísť.

 

Dosť inšpirujúce najmä v prípade, ak sa vám tam dostane napríklad taký ťahač.:-) A samozrejme cykloulica to nie sú iba cesty, chodníky pre peších, sú tam aj predzáhradky, množstvo zelene, cyklostojany na uliciach ako aj parkovacie miesta, ale iba pre majiteľov domov. To je vcelku zaujímavý spôsob ako by mohla vyzerať nejaká tá ulica aj u nás (niekedy v budúcnosti), pre začiatok by nám mohli stačiť aj zóny 30.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.