Najviac bicyklujú v Amsterdame, peši chodia vo Washingtone a behajú Berlínčania. Takto by sme mohli stručne zhodnotiť výstupy z aplikácie HUMAN. Už sme si tu písali o rôznych aplikáciách,ktoré zbierajú údaje zo smartfónov alebo športtesterov a pod. kde môžeme sledovať,kade po meste sa pohybujú cyklisti. Na základe toho sa dá vytvoriť tzv. heatmap (mapa znázorňujúca najväčšie intenzity po cestách), ktorá môže byť užitočná pri dopravnom plánovaní alebo analýze, či daná cesta je pre cyklistov(chodcov apod.) atraktívna alebo nie.
Novinkou je aplikácia dennej aktivity HUMAN, je to niečo podobné ako STRAVA, avšak v súčasnosti dostupné iba pre telefóny Apple v Itunes. Využíva minuloročný čip M7, ktorý sa aktivuje, aj keď priamo nemáte zapnutú túto aplikáciu a vyslovene si nesledujete danú trať, km a pod. Aplikácia teda pracuje aj v tzv. pasívnom režime, a berie do úvahy každú zmenu,kedy sa mobil pohne. Ďalšou zaujímavou črtou, pokiaľ ste fanúšikom vizualizácie dát, v spolupráci so službou Crated.com je to, že si môžete dať vytvoriť umelecký obraz z týchto dát a kúpiť si ho, poprípade tam nahrať svoje. Cena cca. 13 USD. Nám najbližšie je tam napríklad Viedeň.
Zaujímavé sú aj výsledky z tejto aplikácie zo sveta. Tak v prípade cyklistiky je na čele Amsterdam.Prekvapením môže byť 2. miesto Berlína a z amerických miest 5. San Francisko.
Cyklodoprava.
- Amsterdam
- Copenhagen
- Rio de Janeiro
- Berlin
- San Francisco
- Mexico City
- Bangkok
- Dublin
- London
- Stockholm
Pešia doprava.
U peších je to Washington D.C., len pre zaujímavosť na 9.mieste je Viedeň.
Beh.
V behu sú prví Berlínčania a hneď za nimi Honk Kong.
Navyše si môžete detailne pozrieť jednotlivé aktivity v mestách, pozri príklad Hongkongu.
Najautomobilovejšie mestá.
No a čo také automobily.Kde sa ľudia najviac vyvážajú? Samozrejme prvé je Los Angels a druhé miesto obsadil prekvapujúco Montreal a tretí je Portland. Z mimo amerických miest je tam aj napr. Bangkok alebo Kapské mesto.
Najviac aktívne mestá.
Ak by sme sa pozreli na rebríček miest, kde sa najviac obyvatelia hýbu, tak uvidíme nasledovné:
- Amsterdam
- Berlin
- Copenhagen
- Washington
- London
- Paris
- New York City
- Stockholm
- San Francisco
- Tokyo
Vidíme, že prevažne ide o európske mestá. Používatelia aplikácie hovoria , že dáta sú lepšie ako napr. tzv. cenzus (prieskum). Tu by som bol trošku skeptický, pretože veľký vplyv na tieto údaje majú hlavne vlastníci Iphonov. Dáta sú totiž postavené na cca. 7,5 miliónov míľ (cca. 12 mil.km). Či je ich zastúpenie v populácii reprezentatívne, ťažko povedať. Každopádne zaujímavá aplikácia na vyskúšanie, pre tých, čo už telefón s jablkom vlastnia. A keby Apple daroval nový IPhone každému na zemi, to by bol reprezentatívny prieskum aj bez námahy!:-)
Ja zatiaľ medzi nich nepatrím:-(.
Video o aplikácii:
A čo my? To by som sa pozrel, aby sa na Slovensku nenašlo aspoň 1000 IPhonov:-)
Viac miest si môžete pozrieť na:http://cities.human.co/