Európsky týždeň mobility v Košiciach

Propagácia udržateľnej mobility sa vydarila

Text a foto: Veronika Urbanovičová, KE.CY -Košické cyklotraily, o.z.

Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska

Počas celého týždňa mohli držitelia vodičských preukazov cestovať v prostriedkoch MHD bezplatne a grátis si mohli zajazdiť aj na zdieľaných bicykloch. Podujatie odštartovala pondelňajšia súťaž „Kto skôr“. Rýchlosť presunu po meste v rannej dopravnej špičke si vyskúšali autobus, električka, automobil, bicykel a kolobežka. Štart bol pri Spoločenskom pavilóne na Triede SNP, odtiaľ sa mali súťažiaci dostať čo najskôr na Námestie osloboditeľov. Najrýchlejší bol cyklista, ktorý trať zvládol za 7 minút a 9 sekúnd. Druhá, v čase 8 minút a 59 sekúnd prišla električka. Tretí najlepší čas, 10 minút a 2 sekundy mal autobus. Na štvrtej priečke skončila kolobežka, jej výsledný čas bol 10 minút a 26 sekúnd. Posledný skončil automobil s časom 12 minút a 26 sekúnd. Vodič musel vozidlo riadne zaparkovať a kúpiť si parkovací lístok.

Zároveň ráno od 7:00 – 9:00 hod prebiehalo aj sčítavanie cyklistov, vďaka dobrovoľníkom z o.z. Cyklokoalícia Košice. Počasie bolo chladnejšie no slnečné.   Sčítavalo sa na 5 križovatkách Nám. Osloboditeľov x Štúrova; Nám. Maratónca Mieru x Hviezdoslavova; Trieda SNP x Popradská; Moyzesova x Alžbetina; Moyzesova x Poštová. Za dve hodiny bolo celkovo zaznamenaných 759 cyklistov a 33 kolobežkárov. Najväčší pohyb cyklistov bol zaznamenaný na križovatke Nám. Osloboditeľov a  Štúrova ul. a to 272 cyklistov / 2 hod. Ďalšou frekventovanou križovatkou bolo Nám. Maratónca a Hviezdoslavova s pohybom cyklistov 185 v priebehu 2 hodín. Hlavným smerom pohybu cyklistov bola Južná tr. – Hlavná – Komenského. Prevahu nad cyklistkami mali cyklisti a to v pomere približne 2:1.

Za použitie ekologických dopravných prostriedkov sa v utorok cyklistom a kolobežkárom odvďačilo  mesto a Cyklokoalícia Košice raňajkami a kávičkou na Hlavnej ul.

V Klube na Štúrovej počas týždňa mobility prebiehalo originálne podujatie CykloDobro. Občianske združenie Okolo akciu organizovalo prvýkrát a jej prioritou bolo poskladať a opraviť čo najviac bicyklov z darovaných dielov pre sociálne znevýhodnením občanom. Súčasťou podujatia boli workshopy bežných opráv a údržby bicyklov, premietanie filmov, koncert a prednáška. Verejnosť sa mohla zapojiť prinesením dielov, náradia, bicykla,  alebo zúčastnením sa na niektorej z aktivít. Hlavným impulzom pre aktivitu bolo oživiť cyklodielňu v KLUBe na Štúrovej, v ktorej dobrovoľníci bez nároku na honorár pravidelne vykonávali malé opravy bicyklov pre širokú verejnosť. Vyskladalo sa 10 ks bicyklov, ktoré prostredníctvom organizácie Keď môžem pomôžem, poputujú sociálne znevýhodnením občanom. Na nových bicykloch by sa mali povoziť v októbri na Critical mass.

Týždeň aktivít vyvrcholil Dňom bez áut. Uzatvorená pre automobilovú dopravu bola celá Komenského ulica.  Zajazdiť sa dalo na šliapacích kárach, korčuliach, kolobežkách, bicykloch, rôznych elektromobilných prostriedkoch, pumptracku, detskom dopravnom ihrisku i na sude od piva. Podujatie vyvrcholilo Polmaratónskou cyklojazdou.

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk