Aarhus s projektom cykloknižnice a 365 dní na bicykli

Dánske mesto Aarhus je zaujímavé so svojím prístupom v oblasti cyklodopravy. Toto leto pripravil pre svojich obyvateľov projekt Cykloknižnice.

Ak by ste čakali, že budú na bicykli požičiavať knihy, netrafili ste presne. Idea projektu spočívala v tom, že do jednej vzdialenejšej metskej časti Skejby umiestnili dva kontajnery, z ktorých si mohli obyvatelia danej štvrte požičať rôzne typy bicyklov, tak aby si vyskúšali, aké je to dochádzať na bicykli do práce. Celkom využilo ponuku cykloknižnice 400 obyvateľov , pričom cca. 200 si aj bicykel požičalo.

 

cyklokniznica

Podobný projekt s tematikou využívania bicykla do práce bol pripravený aj pre tých, ktorí do práce doposiaľ využívali osobný automobil. Mohli sa zapojiť do projektu 365 dní na bicykli a tak si vyskúšať aké je to  poliehať sa iba na bicykel. https://www.cyklodoprava.sk/aarhus-s-projektom-cyklokniznice-a-365-dni-na-bicykli/ https://www.cyklodoprava.sk/aarhus-s-projektom-cyklokniznice-a-365-dni-na-bicykli/Aby to nemali úplne ťažké, mentorsky im pomáhali už obyvatelia,ktorí bicykel využívali. Aké je niečo takéto ťažké, vidieť aj na výsledku, keď sa na túto zmenu odhodlalo 36 obyvateľov.

365nabicykli

Na oboch príkladoch vidieť, že aj keď Dáni sú ďaleko vpredu, stále majú čo zlepšovať, napríklad v prilákaní súčasných motoristov na bicykel.

 

zdroj: cycling-embassy.dk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.