Zopár tipov pre organizáciu cykloraňajok

Nedávne vyhodnotenie kampane Do práce na bicykli v Žiline mi pripomenulo daždivý minulý mesiac a aký malo počasie vplyv na cyklistov. Počet zapojených cyklistov v Žiline opäť vzrástol, no počet ciest aj ich celková dĺžka pri väčšine tímov klesla. Aj samotný primátor sa priznal, že pokým minulé ročníky sa umiestňoval na špici, tento rok kvôli počasiu a pracovnej náplni na bicykel nevysadol. No a zásadný vplyv malo počasie aj na cykloraňajky, ktoré ako OZ Mulica organizujeme.

 

 1. pokus

V snahe podporiť kampaň DPNB sme v máji zorganizovali cykloraňajky pri križovatke Rondel v Žiline. Dôležitý sa nám zdal aj výber lokality pričom práve táto križovatka tvorí jediné mimoúrovňové (mimo motorových vozidiel) prepojenie západnej časti mesta s centrom. Pre realizáciu sme si vybrali štvrtok, kedy podľa sčítača cyklistov na neďalekej ulici Vysokoškolákov dosahuje intenzita cyklistov v rannej špičke najvyššie hodnoty. Na mieste sme si pre cyklistov pripravili stolík s občerstvením a kávou a tabuľu s označením akcie aby sa nás cyklisti nebáli, tak ako v minulosti. Motoristická doprava v priľahlej križovatke bola obmedzená, čo nám teoreticky tiež hralo do karát. Nepomohlo, cyklisti sa zľakli počasia. Akcie sa pri zamračenom počasí a 12°C zúčastnilo 15 cyklistov, ktorí sa pristavili a porozprávali.

 1. pokus

Opravný pokus sme teda uskutočnili v júni. Na predpoveď počasia sa už dalo o čosi viac spoľahnúť, keďže celý týždeň sa denné teploty pohybovali okolo 30°C. Miesto sme si opäť vybrali ako mimoúrovňové kríženie frekventovanej motoristickej komunikácie ale tentokrát na ulici Antona Bernoláka. Ďalšou zmenou bol presun času začiatku na 6:30 ráno. Raňajky sme propagovali rovnako ako predchádzajúce najmä cez FB, Strava bohužiaľ ešte stále nemá potrebný dosah. V očakávaní vyššieho záujmu sme si priniesli viac jabĺk. Akcie sa nakoniec zúčastnilo takmer 70 cyklistov a ďalším cca 50 sme sa prihovorili za jazdy/behu. Opäť sa nám teda potvrdilo, že na cyklistiku má ešte stále výrazný vplyv počasie a schopnosť ľudí sa naň pripraviť.

Ďakujem za pomoc všetkým zúčastneným dobrovoľníkom. Pokiaľ máte ďalšie odporúčania pre organizáciu podobných podujatí, napíšte nám ich prosím do komentárov.

Notable Replies

 1. My sme nedávno robili minimalistický piknik v parku, podobne ako v Žiline občerstvenie pre cyklistov.

  Naše poznatky boli podobné, ľudia neverili, že je niečo zadarmo. Pomohlo, keď sme pri stánku mali velké logo mesta. Keď sme k ľuďom pristupovali, tak prvé slová boli “Nebojte sa, nič od Vás nechceme, sme z mestského úradu” to na všetkých zabralo, že si nemysleli, že sme nejaká sekta.

  Nálade pomohol aj bluetooth reprák.

  65002672_2480758148625170_4427968826700726272_o

 2. Avatar for Zigo Zigo says:

  Ten repracik je dobry napad, vdaka. Na cyklojazdy bravame hudbu ale na ranajky sme zatial nemali. Piknik mozno skusime cez ETM.

 3. Avatar for MRC MRC says:

  My sme tento rok organizovali už druhý ročník raňajok pre cyklistov v Seredi a mali sme vyššiu účasť ako pri premiére. (článok: Raňajky pre cyklistov v Seredi)
  Z môjho pohľadu je dôležitá lokalita a informovanosť, aby prišli cyklisti aj plánovane a potom aj tí okoloidúci - náhodní. Aj u nás však bolo treba viacerých presviedčať aby sa nebáli, nie vždy to zabralo. Problémom bolo počasie, ktoré bolo v máji veľmi studené čo malo nepochybne vplyv na počet cyklistov, takže na toto treba klásť veľký dôraz, aby z toho nebola takmer zbytočná akcia.
  Nám sa vždy podarilo osloviť nejakého partnera, najprv to bola pekáreň, potom iné potravinárske firmy. Čo nám tam chýbalo bola káva, keďže elektriku sme nemali. Mohli sme doniesť takú z termosky, ale ja osobne by som takú piť nechcel :smiley:
  Reprák s hudbou - rádiom je super nápad. My sme tneto rok pridali stôl a dve lavice, aby sa mali kde posadiť ľudia, ale kvôli zime sa nepoužili. Bolo by fajn mať tam po ruke aj stojany na bicykle, čo nám chýbalo, takže možno aj podľa tohoto vyberať lokalitu.

  Inak akciu hodnotím veľmi pozitívne a odporúčam každému, či už organizovať alebo navštíviť.

 4. Avatar for Zigo Zigo says:

  S kavou si nabuduce asi skusime pomoct s pojazdnym vozikom (u nas legalny az od min. mesiaca) ak Marek bude schopny tak skoro vstať. Doteraz sme mali tu z termosky.
  Inak co vravite na servisny workshop na ulici, nieco ako http://www.mulica.sk/index.php/cyklodielna-recykel-pomahala-servisovat-bicykle-na-vodnom-diele/ V DE to zvyknu robit s policajtmi, ktorí rozdavaju reflexne nalepky apod. Mi sme to skusali cez vikend a odozva bola fajn, len islo skor o rekreacnych cyklistov, ktorí bicykel v pracovne dni nepouzivaju.

Pokračujte v diskusii na forum.cykloplatforma.sk

Participants