Holandská vláda chce zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky investíciou 500 mil. Euro aj do cykloinfraštruktúry

Holandská vláda vyčlenila 500 mil. Euro na zlepšenie bezpečnosti na cestách. Celkovo má tak na ďalších desať rokov k dispozícii 500 miliónov eur na zvýšenie bezpečnosti na provinčných, obecných a vodných cestách. Peniaze sa míňajú v niekoľkých etapách.

Od 1. júla 2022 do 1. októbra 2022 mohli obce, provincie a vodné úrady podať žiadosť v druhej etape žiadostí. Je možné podať žiadosť o štátny príspevok až do výšky 50 % na infraštruktúrne opatrenia, ktoré zlepšujú bezpečnosť na cestách. Predpisy o stimulácii opatrení bezpečnosti cestnej premávky na roky 2022 – 2023 obsahujú, ktoré opatrenia to boli.

Podľa portálu fietsberaad.nl Ministerstvo infraštruktúry a vodného hospodárstva začiatkom marca pridelilo samosprávam 75 miliónov eur na zlepšenie bezpečnosti na cestách. To je založené na 50-percentnom spolufinancovaní: miestne orgány investujú rovnakú sumu do opatrení. Najviac peňazí ide na budovanie a zlepšovanie opatrení na zníženie rýchlosti na cestách a rozvoj siete cyklotrás.

Pre cyklotrasy je poskytnutý príspevok na osadenie 160 km dopravného značenia, vybudovanie 70 km segregovaných cyklotrás, rozšírenie viac ako 60 km cyklotrás a výmena povrchu chodníka viac ako 60 km – namiesto dlaždíc asfalt.

O príspevok požiadalo a dostalo ho celkovo 264 z 365 decentralizovaných orgánov, z toho 90 percent tvoria obce a 10 percent provincie. Príspevok ministerstva patrí do investičného stimulu bezpečnosti cestnej premávky, ktorý je zameraný na základnú cestnú sieť.

Do roku 2030 je na to k dispozícii celkovo päťsto miliónov Euro, na túto druhú etapu na obdobie 2022 – 2023 to bolo sto miliónov Euro.

Skutočnosť, že nebola vyčerpaná celá suma, je spôsobená tým, že nie všetky miestne orgány požiadali o príspevok a nie všetci žiadatelia využili svoju stropnú sumu. Výška stropu závisí od počtu kilometrov ciest, ktoré vláda spravuje. Zvyšných 25 miliónov zostane k dispozícii na ďalšiu etapu.

Informácie o investíciách do cestnej bezpečnosti:

https://investeringsimpulsspv.nl/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.