Žilina plánuje spustiť verejné bicykle na budúci rok

Aj mesto Žilina sa po poslednom mestskom zastupiteľstve sa zaradilo medzi mestá, ktoré chcú spustiť bikesharing.

V pilotnej fáze sa počíta s 25 stanicami a 100 bicyklami, pričom investíciu do systému v hodnote 245 tisíc bez DPH by mal uhradiť víťaz verejného obstarávania. Následne by sa o náklady vyplývajúce z prevádzky systému delilo mesto s prevádzkovateľom, takže ročne by systém stál od 90 do 130 tisíc Euro. Predbežná tarifa by mala byť pre neregistrovaných používateľov 50 centov na pol hodiny a pre registrovaných používateľov prvá polhodina zadarmo avšak s tým, že si musia kúpiť určité členské (ročné,mesačné a pod.).

Bicykle by mali mať GPS, mali by byť vandalizmu vzdorné a umiestnené na samoobslužných staniciach

Štúdiu realizovateľnosti na verejné bicykle vypracovala pred rokom Žilinská univerzita, pričom v štúdii upozorňujú na fakt, že spolu so spustením systému sa musí budovať aj cykloinfraštruktúra. Štúdia upozorňuje, že pre mestá, ktoré v súčasnosti nemajú dostatočnú cyklistickú infraštruktúru, ako je aj Žilina, je podstatné, aby sa pri spustení prevádzky verejných bicyklov okamžite pristúpilo aj k budovaniu cyklistickej infraštruktúry, ako aj zlepšovaniu podmienok pre cyklistov. Opomenutie tohto faktoru môže mať význam pri využívaní alebo nevyužívaní systému verejných bicyklov.

Podobný systém spustila aj Nitra,kde sa za mesiac realizovalo asi 4000 výpožičiek so 75 bicyklami. Čo v priemere predstavuje necelé 2 výpožičky na bicykel za deň. Pre úspešný systém sa požaduje,aby bol každý bicykel využitý 5-8x.

zdroj: zilina.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.