Téma zdieľaných bicyklov nie je v kraji novinkou.
Text: Renáta Kmecová
Foto: Renáta Kmecová a FB stránka Bicykluj za dobré skutky
Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska
V meste Kežmarok v minulosti zdieľané bicykle mali vďaka projektu Žlté bicykle, ktorý pripravilo združenie Vlk, ktorý nikdy nespí. Momentálne však tento projekt po troch rokoch nefunguje. O kežmarské bicykle sa starali len traja ľudia – vtedy 14-ročný žiak, ktorý bol de facto dobrovoľníkom-prevádzkarom, jeden opravár bicyklov a ďalší, ktorý sa staral o údržbu aplikácie. Po čase však chlapci prišli do bodu, kedy sa bez podpory mesta, museli rozhodnúť prevádzku prerušiť.
Kežmarské bicykle a stojany dnes slúžia Prešovčanom, ktorí môžu zdieľané bicykle využívať v rámci komunitného projektu Greencubátor– alebo Bicykle za dobré skutky (spustenie 25.5.2019). V rámci tohto projektu je v Prešove zatiaľ 20 bicyklov na piatich stanovištiach. Počet zaregistrovaných osôb sa zatiaľ vyšplhal na 150 užívateľov, z čoho však aktívnych používateľov bolo iba 15. Budúci rok má však pribudnúť ďalšich 20 bicyklov, ktoré budú mocť Prešovčania využívať aj za dobré skutky, vykonané v komunitách, ktoré sú zapojené do projektu.
V meste Stará Ľubovňa boli zavedené zdieľané bicykle v auguste v roku 2018 občianským združením Active Spiš. Do prevádzky bolo daných 10 bicyklov na troch stanovištiach, ktoré sa dali používať v rámci Starej Ľubovne za jednorazový poplatok 6 eur na celú sezónu. Bohužiaľ v meste s niečo viac ako 16-tisíc občanmi táto služba nie je veľmi populárna, hoci na sociálnych sieťach si svojich fanúšikov získala. V roku 2018 používalo zdieľané bicykle aktívne 20 ľudí. Do ďalšej sezóny sa ešte investovali prostriedky na skvalitnenie služby, avšak aj napriek tomu v roku 2019 aktívne používa zdieľané bicykle do 10 ľudí.
Tento model využívania zdieľaných bicyklov má niekoľko spoločných vecí. Ľudí, ktorí veľmi chcú niečo zmeniť vo svojom okolí, nízky rozpočet a nutnosť odovzdať bicykel do jedného zo stojanov, čo môže byť samotnou brzdou využívania služby. Jednou z možností ako lepšie rozvíjať bikesharing v Prešovskom kraji, sú aktivity spoločnosti Antik Telecom. Tá už na východe Slovenska prevádzkuje zdieľané bicykle napríklad v Moldave nad Bodvou, Trebišove aj Košiciach. Prvým mestom v Prešovskom kraji , kde túto službu spoločnosti Antik môžu obyvatelia využívať, je mesto Poprad. Rozdiel v používaní týchto bicyklov je hlavne v tom, že bicykel môžete nechať kdekoľvek na viditeľnom mieste, napríklad na autobusovej zastávke. Popradčania už môžu využívať 65 bicyklov od tejto firmy a hneď v prvý deň zavedenia bikesharingu zaznamenali 103 jázd. Budúcu sezónu plánuje Antik zaviesť zdieľané bicykle aj v mestách Prešov, Bardejov, Svidník, Sabinov, Kežmarok a možno prekvapia aj iné mestá, ktoré by mali o túto službu záujem.
Bike-sharing Antik je už aj v Poprade, viac na stránke www.verejnybicykel.sk:
Stanovisko bike-sharingu Bicykluj za dobré skutky v Prešove:
Pridaj komentár
You may also like
-
Do tohoročného európskeho týždňa mobility 2024 sa zapojilo viacero samospráv
-
Kodaň chce odmeňovať turistov, ktorí sa správajú udržateľne.
-
Nemecko upravuje zákon o cestnej premávke, aby bol viac priateľský k cyklistom
-
Vážska cyklotrasa prepojí Trenčiansky a Žilinský kraj
-
Zaregistrujte sa do súťaže Do práce na bicykli 2024
Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk