Vláda SR zrušila dotáciu na vybudovanie Národného cyklistického centra

Aj keď sa športovej cyklistike na našej stránke venujeme relatívne málo, nemohli sme si nevšimnúť správy zo včerajšieho rokovania Vlády SR. Tá totiž zrušila uznesenie 625/2019, čím zastavila prípravu Národného cyklistického centra (NCC). Návrh na zrušenie uznesenia podalo ministerstvo financi a komentoval ho priamo minister. Podľa neho “Uznesenia zrušili z viacerých dôvodov. Nenaplnilo sa viacero parametrov, niektoré sa nedali zrealizovať, niektoré boli zle nastavené a niektoré nedávali zmysel. Snažíme sa prijímať uznesenia, ktoré dávajú zmysel a ktoré pomáhajú. Je zbytočné viazať peniaze na zlé uznesenie, ak sa dajú využiť oveľa lepšie.”

Lepšie však v tomto prípade znamená mimo cyklistiku. Ministri totiž v uznesení 625 zmenili úlohu B.2., podľa ktorej malo celú 60-miliónovú sumu na infraštruktúru presunúť ministerstvo školstva na účet Fondu na podporu športu. Po novom bude rezort presúvať tento rok 25,7 mil. € do 30. apríla a na budúci rok sa termín na odoslanie 11 mil. € posunul na 28. februára. Výška dotácie pre NCC pritom mala byť 29 mil. €.

Pôvodne dotáciu schválila predchádzajúca vláda a stredisko malo zastrešiť takmer všetky cyklistické disciplíny (okrem DH a XCO bolo mierne otázne) patriace pod Slovenský zväz cyklistiky. Viac informácií o pôvodnom projekte nájdete na stránkach Slovenského zväzu cyklistiky.

Reportáž RTVS s vyjadrením ministra a prezidenta SZC nájdete tu.

Notable Replies

  1. Je zrejmé, že vláde chýbajú peniaze a hľadajú, kde by ich splašili.
    Projekt NCC neprešiel kvalitným pripomienkovým konaním. Ako predseda klubu sa už pár rokov zúčastňujem aj celoštátnej konferencie SZC a niečo o tom viem. Riešenie z Orechovej Potône malo svoje plusy aj mínusy. Osobne nefandím budovaniu národných centier, určite nie takýmto spôsobom. Možno mohli vybudovať v Orechovej Potôni najskôr niečo menšie pre dráharov, krasojazdcov a zimné tréningy BMX, aj to postupne, ale riešiť na rovine takmer všetko okrem DH je pritiahnuté za vlasy.
    V Orechovej Potôni ani nikde v okolí neexistuje žiadny klub, ktorý by to tam držal. Naopak v Trenčíne, B. Bystrici či Dohňanoch sú kluby, ktoré majú tradíciu, výsledky a ľudí, no to niekomu nehralo do kariet.

Pokračujte v diskusii na forum.cykloplatforma.sk

Participants