V Švajčiarsku majú osobitný zákon na podporu cyklotrás

Nie každá krajina má svoju cyklostratégiu. Príkladom je Švajčiarsko, ktoré má však špeciálny zákon podporujúci cyklistickú sieť. Od 1.januára 2023 začal totiž vo Švajčiarsku platiť zákon, ktorý má presadiť rozvoj a podporu cyklotrás. tzv. Veloweggesetz.

Nový federálny zákon o cyklotrasách/ cyklistických cestičkách (Veloweggesetz) zabezpečuje lepšie a bezpečnejšie cyklistrasy tým, že zaväzuje kantóny ako aj celú konfederáciu plánovať a realizovať siete cyklotrás. Schválila to spolková rada na svojom zasadnutí 2. decembra 2022.

Avšak samotnému hlasovaniu predchádzalo schválenie od obyvateľov. Hlasovaním za federálne rozhodnutie o cyklotrasách na jeseň 2018 voliči zahlasovali za to, aby federálna vláda podporila kantóny s cyklotrasami. Parlament schválil súvisiaci zákon 18. marca 2022.

Zlepšenia súvisiace so zákonom uľahčujú vytvorenie kvalitnej a bezpečnej siete cyklotrás a uvoľnenie dopravy. Automobilová, cyklistická a pešia doprava si tak budú menej prekážať, čo má pomáhať predchádzať nehodám. Zároveň podporuje aktívny pohyb a tým aj zdravie obyvateľov.

V zmysle princípov plánovania vyššej úrovne obsahuje aj ciele kvality (koherentné, priame, bezpečné, homogénne, atraktívne), bez toho, aby sa obmedzoval priestor pre realizáciu kantónov. Spolková vláda je tiež zaviazaná týmto zákonom plánovať a budovať svoje vlastné vysokokvalitné cyklistické zariadenia.

Aktuálnymi príkladmi toho, ako bude spolková vláda v budúcnosti plniť túto úlohu, je nový most pre chodcov a cyklistov Oberwies vo Wallisellene (ZH), cyklotrasa v rokline Taubenloch (BE) alebo plánované segregovanie dopravy na križovatke Wankdorf (BE) .

zdroj: https://www.astra.admin.ch/astra/de/home/dokumentation/medienmitteilungen/anzeige-meldungen.msg-id-92018.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.