V Prešove už funguje Bikesharing

V meste Prešov spustili 25. mája 2019 bikesharing, postavený na OSBS. Jeho fungovanie je však iné, funguje na dobrých skutkoch.

Bicykle za dobré skutky je jedinečný projekt, ktorý nielen pomáha znevýhodneným ľuďom, ale zároveň recykláciou použitých bicyklov podporuje cirkulárnu ekonomiku a znižovanie množstva emisií v meste.
Za požičanie bicykla je možné platiť netradične – dobrým skutkom. Užívatelia môžu teda formou dobrovoľnej pomoci združeniam, ktoré sú do projektu zapojené, získať kredit a pomáhať tak lokálnej komunite. Tento ambiciózny projekt plánuje postupne navýšiť počet stojísk a zároveň dopĺňať staré použité bicykle, ktoré budú môcť ľudia odovzdať a ktoré sa po oprave zapoja do systému tejto ekologickej formy dopravy. Nové, ale aj používané bicykle sú umelecky nadizajnované skupinou ARTCRIME a predstavujú jedinečnú súčasť estetiky mestského priestoru.

Ekologický rozmer projektu Vám zase ponúka dozvedieť sa koľko emisií ekvivalentu oxidu uhličitého ste svojím bicyklovaním ušetrili. Aplikácia počíta koľko kilometrov ste najazdili porovná objem emisií, ktoré by vznikli, ak by ste namiesto bicykla použili verejnú dopravu, prípadne auto. Rozdiel údajov emisií je potom objem, ktoré sa ti podarilo ušetriť.

Po tom, čo sa prevádzka zdieľaných bicyklov zltebicykle.sk v Kežmarku uzavrela, prišla príležitosť to presunúť do Prešova. Bikesharing sa pripravoval od marca 2018, ale štart sa posúvaô pre dovolenky, materské dovolenky a voľby.

Informačné zdroje: 

Požičiavajú bicykle za dobré skutky – reportáž na hlavných správach na RTVS, TV 29.5.2019 19:00

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/188632#2501

Bicykluj za dobré skutky – reportáž na hlavných správach na Markíze, TV 27.5.2019 19:43

https://www.facebook.com/watch/?v=436829946894652

Zdroj: tlačová správa a internetová stránka bikesharingu.

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk