V Denveri budú mať crowfundovú cyklotrasu.

Ak poznáte rôzne platformy, cez ktoré sa skladajú rôzni ľudia na nejaké nové technológie alebo realizácie rôznych nápadov, tak v Denveri sa rozhodli takýmto spôsobom financovať cyklotrasu.

Samotné mesto Denver je dobrým príkladom využívania tzv. verejno súkromného partnrstva (PPP projekty neslávne známe aj u nás) napríklad v oblasti verejnej osobnej dopravy.

Samotná plánovaná segregovaná cyklocestička sa plánuje na ulici Arapahoe Street. Finacovanie riadi obchodná spoločnosť Denver Business partnership, ktorá od súkromného sektopra vyzbierala cca. 120 tisíc USD (prispela napr. aj nadácia Rodiny Gatesových). Na rade sú teraz občania, ktorí sa skladajú taktiež na cyklotrasu. Ich cieľom je vyzbierať aspo 35 tisíc USD, pričom v súčasnosti vyzbierali okolo 22 tisíc dolárov. Samotné peniaze môžu darcovia venovať cez platformu Ioby. Denver v tomto však nie je prvý. Precedens vo vyzbieraní peňazí na cyklotrasu vytvorilo mesto Memphis,ktoré pre cyklotrasy v jednej zo svojich štvrtí vyzbieralo cca. 70 tisíc dolárov.

Ťažko povedať, či je dobré, ak občania prispievajú na takéto typy investícii, aj keď samozrejme peniaze môžu venovať na čo chcú, samozrejme ak ich majú:-) V prípade SR by som asi moc nebol rád, keby sme sa ešte skladali na dopravnú infraštruktúru, však nakoniec kompententné úrady istý typ crowdfundingu majú a to cez naše dane:-)
Denver_BiketoWork_920_613_80

A čo vy? Aký je vás názor na túto problematiku?

zdroj:nextcity.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.