V čom nás, bežných cyklistov, môže inšpirovať Tour de France

Včera poslednou etapou s cieľom na Champs-Élysées skončila Tour de France 2018. K zisku zeleného dresu môžme pogratulovať Petrovi Saganovi a zároveň mu poďakovať k takejto skvelej prezentácií Slovenska. A tak si myslím, že aj my by sme mohli pouvažovať ako prispieť k podpore, propagácií cyklistiky alebo seba ako cyklistu aspoň vo svojom okolí. Tu je niekoľko tipov.

1. Natáčajte videá, foťte fotografie s témou cyklistiky a zdieľajte ich na instagrame, youtube apod. Tím Bora Hansgrohe počas tohtoročnej tour zverejnil na svojom youtube 17 videoblogov a ďalšie 2 videá s témou cyklokuchyne. Instagram Petra Sagana má už 1,2 mil. sledovateľov.

2. Jazdite na bicykli vždy a všade. Aj keď by sa mohlo zdať, že cyklisti majú po každodennej “makačke” bicykla plné zuby, nemusí to tak byť vždy. Cyklisti jazdia aj počas voľných dní na tour. Tréningy sú to síce kratšie a menej intenzívne, no takmer vždy spojené s návštevou kaviarne, cukrárne apod. Okrem toho využívajú rôzne “mestské” bicykle aj pri presunoch pred štartom.

3. Tak ako niektorí profesionálni cyklisti aj vy si môžte vylepšiť svoj bicykel rôznymi tzv. hackmi a trocha sa zviditeľniť v dave. Tento rok bola do TdF zaradená etapa s cieľom v Roubaix so známymi úsekmi dláždenými kamennými kockami. Tímoví mechanici jazdcom na bicykle prezúvali širšie plášte, namotávali druhú vrstvu omotávky, alebo menili košíky na fľaše za pevnejšie. Pre bežných cyklistov pritom môže byť zaujímavá práve možnosť výmeny plášťov za širšie, či naopak. Dnes už pomerne rozšírené 29″ horské bicykle majú ráfiky priemeru 622 mm (rozmer ETRTO) rovnako ako cestné a trekingové bicykle, čo prakticky umožňuje obutie cestných plášťov na MTB bicykel. Značne sa tým zmení aj geometria bicykla a ďalšie veci, ak však chcete na svojom MTBčku dochádzať do práce po cestách, môže to byť alternatíva ku kúpe nového bicykla.

4. Už samotnou jazdou na bicykli prezentujete svoj pozitívny vzťah k prírode. Jazdci tímu Sky tento rok nosili špeciálnu edíciu oblečenia s motívom veľryby ako symbolom záväzku prestať využívať jednorazové plasty do roku 2020 pri prevádzke tímu. Podobné edície dresov z recyklovaných materiálov ponúkajú viacerí výrobcovia.

5. Ak chcete kráčať s dobou a vzorne reprezentovať svoju záľubu, či preferovaný spôsob dopravy musíte byť “aero”. Tento rok začali tímy výrazne častejšie využívať tzv. aero modely bicyklov, či heliem a kombinéz. Ide o modely vyvíjané vo veterných tuneloch, ktoré pri rýchlostiach, ktoré bežný cyklista, commuter, nikdy nedosiahne ponúkajú úsporu niekoľkých wattov. Čo ale môže predstavovať citeľný rozdiel v odpore vzduchu všetkých cyklistov je priliehavejšie oblečenie. Ak máte možnosť ráno v práci sa prezliecť, skúste si na cestu obliecť obtiahnutý dres alebo aj nohavice. Ak ste takéto oblečenie ešte neskúšali budete príjemne prekvapení o koľko rýchlejšie a komfortnejšie sa dokážete pohybovať. Zároveň sa o vašej úchylke po príchode do práce dozvedia všetci kolegovia.

 

P.S.: to by som nebol ja aby som v článku nespomenul, že všetky jazdy treba zdieľať na strave.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.