V Bratislave sa konal seminár ako používať nástroj HEAT pri hodnotení cykloinfraštruktúry

V stredu 20.7 sa v Bratislave , v spolupráci s Nadáciou Ekopolis realizoval seminár o nástroji vytvorenom Svetovou zdravotníckou organizáciou (World Health Organization (WHO) a European Cyclists’ Federation, tzv. “HEAT tool”, ktorý umožňuje určiť význam nemotorovej dopravy (chodenia a bicyklovania) v oblasti zdravotníctva.

 

Už sme o tomto nástroji viackrát písali, napr. (https://www.cyklodoprava.sk/ekonomicke-benefity-cyklistiky-v-eu-su-ohodnotene-na-200-miliard-euro/). Lektorom bol Randy Rzewnicki, z ECF, ktorý má v nej na starosti na starosti problematiku zdravia a cyklistiky. Prvýkrát sa táto metodika predstavila na pôde Slovenska skutočne fundovaným odborníkom.

heat_BA HEAT_BA2

Metodika pomáha objasniť a kvantifikovať, ako výhodné je to pre ekonomiku z pohľadu zdravia, napríklad, ak sa vybudujú cyklotrasy a ľudia ich budú využívať. Nástroj determinuje, že  napr. 10-15 minút pohybovej aktivity denne (chodenia, či bicyklovania) môže znížiť počet predčasných úmrtí o 100 000. Randy Rzewnicki ukázal, ako je možné použiť nástroj HEAT pri presadzovaní cykloinfraštruktúry a kvantifikovaní vplyvov na ekonomiku.

Samotná metodika je dostupná na: http://www.heatwalkingcycling.org/

 

foto: Kristína Marošová

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.