Trail Biely kríž bilancuje a plánuje

Rozhovor s aktívnym bratislavským trailovým združením 
Text: Emil Cino, Cyklokoalícia Pezinok
Foto: archív OZ Trail Biely kríž

Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska.

V oblasti Malých Karpát sa angažuje viacero združeni a komunít, ktoré sa podielaju na budovaní a udržbe stále viac popularnych trailov. Svojimi aktivitámi je asi najvýraznejšim občianske združenie Trail Biely križ. Okrem tohto, že sa im podarilo tohto roku zorganizovať výborny enduro pretek, dlhodobo udržujú a buduju traily s veľmi slušnym počtom kilometrov. O tom, aký bol uplýnuly rok a čo sa chystá  na rok budúci, sme sa porozpravali s Adamom Čevelom z OZ TBK.

Ako hodnotíte uplynulý rok 2019 OZ TBK, podarilo sa zrealizovať, čo bolo naplánovane?

V podstate nám vyšli všetky plány a projekty čo sme mali na rok 2019. Až na zopár menších zádrhelov, ale tie boli skôr menej významné a nahraditeľné – napríklad TBK Enduro race 2019 sme chceli začínať a končiť v Amfiteátri v Rači. Žiaľ, boli tam už nejaké iné akcie a nevedeli sme moc hýbať s termínmi. Počas roku 2019 sme realizovali aj projekt, podporený aj Bratislavským samosprávnym krajom v rámci jeho schémy BRDS, ktorého hlavné ciele boli kompletná údržba jednotlivých vetiev TBK,  začiatok prác na novej vetve Baník Trail a v neposlednom rade podpora motivácie trailbuilderov, ktorí sa pravidelne zúčastňovali brigád. Všetky stanovené ciele sa nám podarilo naplniť.

Svoju premieru mal enduro pretek, ako ho hodnotite, môžme sa na budúci rok tesiť na pokračovanie?

TBK Enduro race 2019 nám vyšiel nad naše očakávania. Na začiatku príprav sme nevedeli do čoho ideme. Mali sme len určité predstavy na základe účasti na iných enduro závodoch. Nakoniec to bol celkom masaker, dať to celé dokopy a hlavne aby všetko aj fungovalo. Ale vďaka tým správnym ľudom, ktorí sa tomu venovali či už v rámci nášho OZ alebo aj ostatným kamošom, známym, manželkám, frajerkám rodinným príslušníkom a iným, s ktorými sme tvorili skoro 40 člennú skupinu Staff members, to nakoniec perfektne vyšlo. Nejaké chybičky sa našli, ale vieme o nich. Aj na základe popretekového dotazníku máme dobrú spätnú väzbu od zúčastnených pretekárov aj zo Staff members, tak že snáď v roku 2020 vychytáme aj tieto mušky ☺ .

Koľko brigád ste zorganizovali počas sezóny? Máte stabilnú základňu dobrovoľníkov, alebo sa ľudia obmienaju?

Bolo toho celkom dosť, tak ako aj po minulé roky. Spolu sme pri budovaní Baník trailu aj pri údržbe vetiev TBK v roku 2019 zorganizovali 33 brigád, na ktorých sa zúčastnilo 46 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali 1097,5 osobohodín. V súčasnosti máme celkom stabilnú základňu hlavných makačov, ktorí chodia pravidelne, ale máme aj veľa občasných brigádnikov. Celkovo je to v podstate tak akurát vyvážené.  Za tie roky od cca 2013 čo pravidelne realizujeme oficiálne brigády, sa naša „základňa“ dosť pomenila, čo je prirodzené, ale môžeme zhodnotiť, že má to aj dobrý vplyv na rozvoj nášho združenia a všeobecne TBK. Ale ešte nás zostáva aj zopár „skalných“ ☺.  

Ako vnímate vzťah medzi cyklistami a pešími turistami v lesoch v okoli Bieleho križa, respektíve v okoli trailov, stretli ste sa konfliktami?

V okolí našich trailov máme skôr pozitívny vzťah s ostatnými návštevníkmi lesa, aj keď občas sa nájdu aj iné názory. Pri budovaní jednotlivých vetiev TBK sme sa snažili nevyužívať existujúce chodníčky práve pretom aby nedochádzalo zbytočne k stretom. Taktiež prechody cez zvážnice alebo iné možné križovania sa snažíme označovať a upozorňovať, že chodci majú prednosť. Ale stále platí jedna pravda – je to o ľuďoch. Žiaľ aj medzi bajkermi sa nájdu kvítka, ktoré nič nerešpektujú, nevedia sa správať a ničia našu reputáciu. Na druhej strane aj chodci sa občas vyberú po našich trailoch, aj keď je na väčšine miest možného križovania tabuľka s upozornením.

Máte dobre vzťahy so správcom/majitelom lesov v  ktorých budujete a udržiavate traily?

Áno máme dobré vzťahy. TBK sa našťastie nachádza v rámci územia Mestských lesov v Bratislave (MLBA), ktoré sa v poslednej dobe výrazne snažia zlepšiť svoju reputáciu a myslím, že sa im to aj úspešne darí. Ani v minulosti sme s MLBA nemali zlé vzťahy.

Spolupracujete aj s inymi združeniami,  v okoli Pezinskej baby a Zochovej chaty sa nieco tiež deje?

Sme v kontakte a aj spolupracujeme s ostatnými združeniami v rámci Slovenska, ktoré pôsobia v oblasti budovanie MTB trailov. Pravidelne sa zúčastňujeme na ročných stretnutiach trailbuilderských združení, kde si vymieňame skúsenosti a know-how a kde si aj vždy dobre spoločne pojazdíme, vždy v inej lokalite (naposledy KE-CY, Košice). V našom okolí sme v kontakte napríklad s novým združením  OZ.Bike4fun, čo sa realizuje v okolí Modry.

Ake sú plany na rok 2020, prezradíte či sa chystáte budovať niečo nové?

Plány na 2020 zatiaľ dávame dokopy, takže iba v stručnosti; chceme dokončiť Baník trail, aj jeho uphillovú časť a zopár zlepšení plánujeme aj na ostatných vetvách TBK. Taktiež sa pripravujeme aj na možnosť budovania ďalších trás popri bývalom lyžiarskom mikrostredisku Slalomka, lebo možno do budúcnosti už nebude bývalé… ☺. Spolupracujeme s navrhovateľmi a ak všetko vyjde, bude tu lanovka a budeme riešiť ich plány pre letnú sezónu. A ešte rozbiehame aktivitu s mestom Svätý Jur. Zatiaľ je to v plienkach, ale ak to vyjde, tak nás možno čaká pekné MTB trailové prekvápko. Ďalej sa črtá spolupráca s MLBA, ktorí nás oslovili a v súčasnosti plánujeme menší obchádzkový trajlík na odklon od určitých problematických miest stretu bajkerov a peších. A samozrejme enduro preteky na rok 2020…uff, no bude toho dosť.

Úprimne držíme palce a prajeme vela síl pri realizovaní budúcich projektov. Ako sa vravi “no dig no ride“. Viac informacii o trailoch, aktivitách alebo brigádach OZ TBK možte najsť na strankach: www.oztbk.sk, a na Facebooku

 

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk