Tip na víkend na Hornom Považí

Keďže je už leto v plnom prúde a o chvíľu končí aj školský rok, rozhodli sme sa vám priniesť ďalší tip na víkend strávený na bicykli. Tento krát sa pozrieme na Horné Považie do okolia Žiliny.

Mestom Žilina pretekajú tri rieky: Váh, Kysuca a Rajčanka, pozdĺž ktorých sú plánované a čiastočne už aj realizované cyklomagistrály. Na Kysuckú cyklomagistrálu v okolí mesta Krásno nad Kysucou sme sa pozreli už v apríli a tak môžeme pokračovať Vážskou cyklomagistrálou.
Vážska cyklomagistrála v Žiline začína pri Budatínskom hrade odkiaľ pokračuje proti smeru toku rieky Váh cez Vodné dielo Žilina do obce Varín. Popisovaný úsek meria viac ako 12 km a je možné ho zokruhovať okolo vodného diela.

Komu by sa táto cyklotrasa málila, môže sa na Vodnom diele Žilina napojiť na cyklotrasu vedúcu do obce Teplička nad Váhom, odkiaľ je možné pokračovať na vrch Straník alebo Dubeň.

V obci Varín je možné pokračovať po miestnych komunikáciách do Strečna, ktoré je známe dvoma hradmi. Pokračovanie cesty k Strečnianskemu hradu bolo nedávno vyasfaltované až do sedla Rakytie, čím vznikla pre cyklistov veľmi zaujímavá komunikácia. Komunikácia má dĺžku približne 4,5 km a je na ňu zakázaný vjazd motorových vozidiel. Pozrieť si ju môžete v nasledujúcom videu.

Vo videu je doplnená aj infografika s pozdĺžnym sklonom (vpravo dole).

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk