Talianske Bari platí za bicyklovanie

Bari je mesto v južnom Taliansku, má 327.000 obyvateľov, 117 km2, významný prístav a univerzita. Ako sa ukazuje, Bari má múdre vedenie mesta, ktoré podporuje cyklodopravu – majú tam bike-sharing, investujú do parkovania bicyklov a do cyklotrás. A teraz mesto prijalo uznesenie z ríše snov: podporí prechod obyvateľov z áut na bicykle a ide na to cez peniaze. Ako povedal primátor mesta Antonio DeCaro obyvateľom, „keď budete pedálovať, tak zarobíte nielen zdravie“ – ale aj trochu peňazí. Koľko presne?

Ak pôjde obyvateľ Bari do práce a späť na bicykli, tak dostane od mesta 0,25 € za kilometer. Ak pôjde na bicykli niekam inam ako do práce, zarobí 4 centy za kilometer. Celkovo je dotácia limitovaná sumou 25 € za mesiac na obyvateľa. A nielen to. Ak si Bariičan, ktorý doteraz nemal bicykel, kúpi nový bicykel, dostane naň dotáciu 150 €, ak si kúpy ojazdený, tak 100 €. Ak si kúpi elektrický bicykel, dostane dotáciu 250 €.

Cieľom experimentu je zdvojnásobiť počet obyvateľov mesta, ktorí pravidelne používajú bicykel. Nejde iba o zníženie dopravných zápch, ale aj o ochranu životného prostredia. Experiment bude trvať 4 mesiace a mesto naň vyčlenilo zo svojho rozpočtu 545.000 €. Uvidíme, ako to dopadne.

Tak čo, ktoré slovenské mesto bude nasledovať Bari?

 

Zdroj: Cycling today, http://cycling.today/italian-city-bari-to-pay-people-to-cycle-to-work

 

Ján Roháč, Nadácia Ekopolis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.