Švédsko rozdáva občanom bicykle

Švédsko si od Dánov zobralo príklad a predstavilo zaujímavý projekt, ktorým chce dosiahnuť výmenu štvorkolesových dopravných prostriedkov na cestách za ekologické dvojkolesové. Obyvateľom prístavného mesta Göteborg na šesť mesiacov bezplatne rozdali bicykle, aby si postupne zvykli na ich používanie.

“Bicykel má potenciál splniť väčšinu dopravných potrieb u množstva skupín ľudí. Týmto projektom môžeme ísť občanom príkladom,” uviedol manažér projektu Rickard Waern.

cycling-paramedics-in-She-001

Mesto rozdalo tri tucty bicyklov rôznym skupinám ľudí vrátane študentov, rodičov, detí a zamestnaných, ktorí za prácou pravidelne dochádzajú. Podmienkou zapojenia sa do projektu bol prísľub, že aspoň trikrát do týždňa na cestách namiesto áut použijú bicykel.

“Uvedomujeme si, že použitie bicyklov môže byť veľkou výzvou – napríklad ak robíte veľké nákupy alebo musíte zobrať deti do škôlky a odtiaľ ísť rovno do práce. Hoci v niektorých prípadoch je to naozaj náročné, pravdou zostáva, že výmena auta za bicykel je často len mentálnou bariérou. Mnoho ľudí so správnym bicyklom a dobrým naplánovaním dokáže zvládnuť väčšinu vecí aj na bicykli,” myslí si Waern, ktorý verí, že počas polročného projektu sa mu podarí tieto psychické bariéry zbúrať a dostať do ulíc viac cyklistov.

“Nevieme, ako dlho trvá, kým si ľudia odvyknú od starých zvykov a vytvoria si nové, ale myslíme si, že šesť mesiacov je minimálny čas, ktorý by mohol zabezpečiť trvalú zmenu, vytvoriť užitočné skúsenosti, slúžiť ako pozitívny príklad a poskytnúť nám relevantné údaje na vyhodnotenie,” uviedol projektový manažér.

“Odkedy mám svoju trojkolku, všetko v meste vybavujem na bicykli. Auto zatiaľ odpočíva v garáži,” prezradil otec zapojený do projektu. “Na poslednú služobnú cestu so mnou cestoval aj môj skladací bicykel,” prezradil ďalší. Či dobrovoľníci vďaka bicyklom trvalo zmenia svoj životný štýl a pôjdu príkladom zvyšku občanom Göteborgu, ukáže čas.

Zdroj: www.fastcoexist.com

            http://www.webnoviny.sk/zaujimavosti/clanok/825471-svedsko-rozdava-obcanom-bicykle-znizuje-pocet-aut-na-ceste/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.