Študenti z Edinburgu chcú pomôcť ľudom, ktorí sa boja bicyklovať.

Takto vedecky sa rozhodla partia študentov zo škótskej univerzity v Edinburgu pomôcť obyvateľom, ktorí sa boja bicyklovať. Išli na to vedecky a technologicky. Najskôr si zakúpili tzv. Google glasses (okuliare od Google, ktoré vám môžu znázorňovať najrozličnejšie údaje o mieste, kade práve prechádzate a pod.), potom začali zbierať údaje o pocitoch ľudí,ktorí na bicykli jazdia v Edinburgu.

Výsledkom bolo stanovanie tzv. miery stresu na bicykli, pričom zistili, že cykloinfraštruktúra je pre pohodu na bicykli a odvahu vydať sa naň, kľúčová. Testujúci mali za úlohu prejsť úsek s cykloinfraštruktúrou a potom bez nej priamo v premávke. Vedci ich sledujú cez GPS ako aj tlakových senzorov, ktoré snímajú mieru nervozity. Nie je prekvapením, že časť z nich sa jazdy na bicykli radšej vzdala a ďalej išla peši po chodníku. Výsledkom tohto testovanie má byť taktiež aplikácia pre smartfóny, ktorá vám pomôže znížiť mieru rizika, ak sa vydáte na bicykli a teda zvýšenie počtu ľudí na bicykli v Edinburgu.
edinburg_stress

 

Improving cyclists’ safety with Design Informatics from HSS Webteam on Vimeo.

Na podobnom princípe ale bez Google okuliarov pracuje aj iná skupina z rovnakej univerzity. Ak by ste mali cestu do Edinburgu, môžete sa prihlásiť ako testovať: http://aldux.net/wayokay/#

No v našich podmienkach by sme hádam mieru stresu niektorých ľudí zistili aj rýchlejšie, ak by sme ich poslali na bicykli do premávky.

 

zdroj: http://www.eca.ed.ac.uk/ a http://aldux.net/wayokay/#

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.