Stretnutie “Ako rozbicyklovať Slovensko” v Prešovskom kraji

Diskusia o skúsenostiach i plánoch v Prešovskom kraji. 

Text a foto: Renáta Kmecová

Dňa 13. marca sa na pôde Prešovského samosprávneho kraja uskutočnila diskusia pod názvom “ako rozbicyklovať Slovensko”, zameraná na Prešovský kraj. Dvanásť účastníkov diskusie dostalo priestor na vyjadrenie a podelenie sa o svoje skúsenosti v oblasti rozvoja bicyklovania v Prešovskom kraji. V úvode stretnutia nás privítali Štefánia Migašová, krajská cyklokoordinátorka, Vierka Štupáková, zástupkyňa krajskej cyklokoordinátorky, Ján Roháč z Nadácie Ekopolis a Renáta Kmecová (krajská NGO cyklokoordinátorka).

Renáta Kmecová krátko predstavila svoju činnosť z dôrazom na potrebu osvety v oblasti bicyklovania. Pán Róbert Vico predstavil svoje podujatie Retro cyklo deň v Sabinove, ktoré sa konalo v septembri minulého roku, a na ktorom sa oslavovalo hneď niekoľko udalostí – 120. výročie vzniku najstaršieho cyklistického klubu na Slovensku, ktorý vznikol v Sabinove, 100 rokov od vzniku Československej republiky a napokon aj vznik  štvrtého cyklistického práporu v Sabinove. Na tejto akcii sa diváci a účastníci viac dozvedeli o chronologickom vývoji bicyklov a cyklistiky. Róbert Vico okrem toho vydal aj publikáciu o histórií vzniku bicykla.

Vierka Štupáková predstavila koncept cyklotrás v Prešovskom kraji, tzv. Kostrovú sieť, ktorá má poprepájať mestá a obce v celom kraji cyklotrasami. Podstatné pri tomto projekte je, že cyklocestičky majú byť vedené samostatne, takmer mimo premávky áut, v niektorých krajných prípadoch majú viesť po cestách s nízkou intenzitou pohybu automobilov. Cyklocestičky, ktoré budú tvoriť kostrovú sieť Prešovského samosprávneho kraja, sa majú napojiť priamo na cyklostrasy v Košickom kraji. Dokument kostrovej siete je jasným príkladom, ako sa Prešovský kraj usiluje o podporu cyklodopravy, turizmu a udržateľnej mobility v kraji. Martin Siska (www.mountainbiking.sk Spišská Belá) hovoril o problémoch so značením cyklotrás, pričom všetci prítomní sa zhodli na dôležitosti značenia trás lokálnymi ľuďmi, ktorí tieto trasy dobre poznajú a vedia ich vyznačiť v súlade s normou. Tomáš Paľo, predseda Prešovskej bicyklovej skupiny Kostitras, hovoril o nutnosti vyhotovenia koncepčného dokumentu pre cykloturistické, trailové trasy a iné trasy v kraji, na ktorých by sa malo pravidelne obnovovať značenie, aby kvalitatívne vyhovovali potrebám cyklistického turizmu. Ladislav Mulik (Cykloklub BaLTurS Medzilaborce) spomenul príklad cyklotrasy, ktorá sice bola vytvorená , avšak nie je oficiálne zapísana ako cyklotrasa. V okolí Medzilaboriec je viac  takých cyklotrás, o ktorých sa nemusíte dozvedieť, keďže nie všetky sú značené na mapách cyklotrás. Podobným trasám by sme sa v budúcnosti chceli v kraji vyhnúť, a navrhujeme vytvárať riadne značené cyklotrasy, ktoré budú spĺňať všetky potrebné náležitosti,  aby aj ľudia, ktorý v danej časti kraja nežijú, si vedeli trasy vyhľadať a na základe toho sa rozhodnúť kam sa ísť bicyklovať. Slavomír Gmitro (organizátor pravidelných cyklovýletov pre verejnosť, učiteľ a vedúci cyklokrúžku na Prešovskom Gymnáziu GK2) sa podelil o svoje nápady, ako rozbicyklovať Slovensko, ktoré sa všetkým mimoriadne páčili. Ján Roháč (Nadácia Ekopolis) na záver stretnutia predstavil pripravovanú cykloplatformu, ktorá by mala pmáhať organizáciam a aktívnym ľuďom v oblasti cyklistickej dopravy, cykloturistiky, rekreačnej, horskej a trailovej cyklistiky v rámci celého Slovenska. Po odprezentovaní pripravovanej platformy sme sa spolu aj s Martinom Čajkom  (Klub Slovenských turistov- cyklosekcia, ŠK Dubník), Danielom Bačom (SCK- Šariš) a Milošom Guzym (Cyklostopy, Cyklovňa Stará Ľubovňa) vrhli do produktívnej diskusie, kde mal možnosť každý prítomný vzniesť pripomienky a otázky k odprezentovanej časti.

Stretnutie bolo veľmi zaujímave, plné informácií a diskusií. Dúfajme, že tato budeme aj v budúcnosti pokračovať v aktívnej spolupráci na spoločnom cieli všetkých zúčastnených.

Článok vám priniesla Platforma nemotorovej dopravy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.