STRATEGICKÝ DOKUMENT – Chýbajúce dopravné značenie pre oblasť cyklistickej dopravy na území Slovenskej republiky v roku 2013
Od veľkej cyklistickej novelizácií dopravného značenia už prešli vyše 2 roky. Keď v novembri 2011 sa objavili prvý krát vo vyhláške cyklopiktogramy, obojsmerné jednosmerné ulice pre cyklistov, alebo cyklistické smerové značenie veľa ľudí pochybovalo, že sa niekedy takéto dopravné značenie použije. Po dvoch rokoch môžeme povedať že všetky dopravné značky pre cyklistov sa už udomácnili. Ako ste si určite všimli podiel cyklistov začal rásť, taktiež sa začalo o cyklistickej doprave viac a viac hovoriť. Začali sa v dosť veľkom meradle oproti minulosti budovať cyklistické komunikácie.
Avšak aj novelizovaná vyhláška o dopravnom značení (9/2009 Zb.z) obsahuje určite nedostatky cyklistického značenia. Preto sa znova zišiel tým ľudí ktorý dali dokopy nový dokument o problemoch dopravného značenia na Slovenku. Tak ako predtým aj teraz sa nedalo vyhovieť všetkým ale našiel sa kompromis. Vytvorili sme nový dokument s názvom:
Chýbajúce dopravné značenie pre oblasť cyklistickej dopravy na území Slovenskej republiky v roku 2013
Dokument obsahuje nové dopravné značenia, ale aj opravu starých, či doplnenie textových častí vyhlášky.
Do dopravného značenia sa preniesli daľšie prvky používané v zahraničí (tí ktorí cestujú určite ich budú poznať) ako nepriame ľavé odbočenie či viacúčelový pruh.
A kde nájdete dokument? No predsa na našej stránke. Presnejšie v sekcii cyklonávrhy pre SR
Dúfam že každý si nájde niečo čo mu ulahodí, ale treba však myslieť nato, že nedá sa vyhovieť všetkým. Majte to na pamäti.
Prosíme vás aj o daľšiu vec. Zdieľajte tento materiál čo najviac a posúvajte ho hlavne zástupcom policajného zboru. Aby sme spolu bojovali o pokračovanie rozbehnutého vlaku v oblasti cyklistickej dopravy a aby sme sa mohli popíšiť, že máme legislatívne podmienky pre cyklistov na vysokej úrovni
7 thoughts on “STRATEGICKÝ DOKUMENT – Chýbajúce dopravné značenie pre cyklistov v SR”
Pridaj komentár
You may also like
-
Londýn pridal 10 nových cyklocestičiek na podporu cyklodopravy
-
Do tohoročného európskeho týždňa mobility 2024 sa zapojilo viacero samospráv
-
Kodaň chce odmeňovať turistov, ktorí sa správajú udržateľne.
-
Nemecko upravuje zákon o cestnej premávke, aby bol viac priateľský k cyklistom
-
Vážska cyklotrasa prepojí Trenčiansky a Žilinský kraj
Znacka priechodu pre chodcov a cyklistov ma postvaciky namiesto v bielom trojuholniku v modrej casti znacky.
Zmiesany priechod pre chodcov a cyklistov (vodorovne znacenie) je tiez nejak chybne zakreslene, chyba tam jedna “bodka”… a ine drobnosti
v dokumente alebo na obrázku?
Držím Vám a vlastne aj nám palce pri presadzovaní tohto značenia. My s Prešove sa určite pridáme, aj medzi ľuďmi na PZ v Prešove sú ľudia, ktorí fandia cyklistom a novým riešeniam v dopravnom značení. Určite im toto posunieme. Prajem veľa šťastných kilometrov.
Ďakujeme 🙂
Ta znacka, 3 rad v pravo je predpokladam k viacucelovemu pruhu, ale nemyslim si, ze je spravna. Pretoze na na takychto komunikaciach kde sa navrhuje (úzke s nízkou intenzitou)by podla mojho nazoru nemala byť stredna deliaca ciara a nakladne auta alebo autobusy by mali do viacuceloveho pruhu zasiahnut len vtedy, ked nemaju inu moznost (auto v protismere)inak by mali cyklistu obchádzať v protismere. Takto to funguje vo Viedni http://www.ludiapremalacky.sk/stp/clanky/uprav/654/
To co navrhujete je opat koridor pre cyklistov, akurát že sa prida ešte čiara…
Viac ucelovy pruh je definovany v norme STN 736110, cl. 7.4.11 – ale prave pre absenciu definicie dopravneho znacenia a sposobu spravania sa ucastnikov v premavke na takychto komunikáciach v legislative – nie je v sucasnosti mozne viacucelove pruhy navrhovat, pretoze chyba legislativna uprava o ktoru sa opieraju dopravni policajti.
Dobrý deň,
ďakujeme za názor.
viacučelové pruhy (v nemecku alebo rak.schutzstreifen) sa môž navrhovať aj so stredovou čiarou. už zo samostného návrhu je možné dedukovať, že slúžia na vaic účelov,teda nie len pre cyklsitov alebo nákl.automobily,ktoré sa nezmestia do klasického pruhu,ale nimi je možné riešiť aj nakládku,vykládku a pod.mozno to vyobrazenie vo vas evokuje ze nakladiak musi do neho zasahovat,ale je to rpesne tak ako ste hovorili aj vy,teda iba ked sa nezmesti do klasickeho pruhu.
ja si myslim, podobne ako piktokoridor, ze sa mozu navrhovat aj ked nie suv zakone o cestnej premavke. najdeme x príkladov,ktore sa riesia roznymi dodatkovými tabulami, co sa moze alebo nemoze. ale ak sa ju podari pridat do vyhlasky, bude to len o to lepsie.