Šanghaj chce postaviť cyklistické mesto budúcnosti

blízkosti Šanghaja by mal vzniknúť Chongming Bicycle Park ktorého súčasťou bude múzeum kolies, návštevnícke centrum a viacúčelová hala. Všetky tieto budovy budú vďaka svojmu architektonickému prevedeniu samozrejme prístupné na bicykli, a to v rámci celej budovy.

jds-bike-city-0

Návrh bol uverejnený v rámci súťaže o cyklistické mesto budúcnosti v Číne. Každá z budov zachytáva rôzne aspekty kultúry cyklistiky. Budovy majú špirálovitý tvar a sú utvorené zo štruktúr, ktoré umožňujú prístup na bicykli a ponúkajú pestrý zážitok pre návštevníkov. Hlavnou pointou celého projektu je informovať o cyklistike ako o výraznom spoločenskom prvku a zároveň charakterizovať vzťah medzi športom a technikou prostredníctvom výraznej a funkčnej architektúry stavieb.

Súčasťou parku budú celkovo tri budovy – múzeum kolies, návštevnícke centrum a viacúčelová hala, ktoré dohromady ponúknu 40 000 metrov štvorcových úžitkových priestorov. Vlajkovou loďou parku bude múzeum kolies. Fungovať má na princípe dvojitej špirály, kde k jazde na bicykli bude možné použiť vonkajšiu stranu skrutkovice. Jeho súčasťou bude niekoľko oddelení, ktoré budú mapovať nielen vývoj tohto dopravného prostriedku, ale nachádzať sa tu bude aj miestnosť prepájajúci cyklistiku s umením alebo kaviareň.

Viacúčelová sála by zase mala fungovať na princípe kopcovitého ostrova. Vďaka tomuto usporiadaniu bude ponúkať asi dve desiatky terás s panoramatickými výhľadmi zo všetkých strán budovy do okolia. Terasy v podobe malých kopčekov by mali poslúžiť aj ako cyklistické rampy pre skúsenejších športovcov. Veľmi nezvyčajne riešená je potom budova návštevníckeho centra tvorená prepojenými diskami. Ponúkať bude požičovňu bicyklov, informácie návštevníkom aj ich zázemie.

U všetkých budov je samozrejmosťou využitie obnoviteľných zdrojov energie na ich prevádzkovanie. Tento fakt je zrejmý predovšetkým u návštevníckeho centra, kde sa nachádzajú solárne panely, ktoré pokrývajú jeho kruhové strany a súčasne dominuje vchodu do parku. Architektonické štúdio JDS Architects, ktoré má svoje kancelárie v Kodani, Bruseli a Šanghaji má s podobnými urbanistickými projektami už veľa skúseností.

ZDROJ: http://www.baumagazin.sk/sanghaj-chce-postavit-cyklisticke-mesto-buducnosti

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.