Príklad dobrého mestského zásahu v Kodani – Superkilen

Mesto Kodaň sa rozhodlo revitalizovať svoju mestskú časť  Nørrebro spôsobom,ktorý by bol inšpiratívny aj pre iné mestá alebo mestské časti. Z verejného obstarávania vyšiel víťaz, ktorý samotné územie revitalizoval tak, že vytvoril unikátny verejný priestor, ktorý môže byť inšpiráciou aj pre iné mestá.

Samotný verejný priestor s plochou niečo vyše 30 tisíc metrov štvorcových je rodzelený do troh tematických oblasti:

  1. červená námestie,
  2. čierny trh
  3. zelený park.

V rámci riešenia sa vytvorili viaceré oddychové zóny, ktoré slúžia, čiuž deťom na hranie,alebo aj starším obyvateľom na oddych, prípadne si pocvičiť. Z hľadiska dopravy celú oblasť pretína cestička pre cyklistov, prostredníctvom ktorej sa môžu obyvatelia napojiť do ďalších mestských častí.  A niečo čo môže byť inšpiratívne je fakt, že celá oblasť je dmomovom pre vyšče 650 rôznych národností, čím sa stáva sktočne etnicky rôznorordým priestorom na život. Prvky ako marocká fontána,alebo ghanské stĺpiky len dopĺňajú túto rôznorordosť takým spôsobom, aby sa každé etnikum cítili ako doma.

Superkilen je výsledkom spolupráce medzi architektmi Bjarke Ingels Group (BIG), nemeckých Topotek1 and dásnkej skupiny Superflex. To, že za toto riešenie obdržali viacero ocenení asi aninetreba rozprávať.

 

 

 

 


Videá o Superkilen:

Superflex: A cool urban space from Louisiana Channel on Vimeo.

 

zdroj:

http://www.archdaily.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.