Prešovskí cyklisti si užili Trojkráľovú Cyklométu v hojnom počte

 

V nedeľu 6. januára 2019 sa aj napriek stavu ciest a neupravených cyklocestičiek stretlo v Prešove 64 cyklistov, aby si pripomenuli potrebu zvýšenej bezpečnosti na cestách, potrebu byť osvetlený a výhody nosenia reflexných prvkov.

Text: Renáta Kmecová  Foto: Daniel Goliáš a Vladimír Blaško. 

V poradí už štvrtá Cyklométa sa niesla vo veselom a sviatočnom duchu. Cyklisti si vyzdobili svoje bicykle a prejazdom cez mesto ukázali, že vodiči áut nie sú na ceste sami a že aj počas zimy sa v Prešove bicykluje v nemalom počte.

Tento ročník bol výnimočný nielen počtom zúčastnených cyklistov, ale aj tým, že vďaka slušnej nádielke snehu sme na cyklojazde prvýkrát zažili pravú zimnú a vianočnú atmosféru. Počasie nevyzeralo veľmi priaznivo, vietor so slabým snežením a teplota -7°C však prešovských cyklistov neodradila.

Jazdci si dali na výzdobe svojich bicyklov naozaj záležať. O tom, kto má najkrajšie ozdobený bicykel, rozhodovala porota. Ceny sa udelili rovno dve a ďakujeme za ne sponzorom až z Kalifornie -Monkeylectric. Veľmi sa tešíme, že ďalších 28 cien od miestnych sponzorov sme mohli rozdať cyklistom v tombole. Tešíme sa, že Cyklométa oslovuje aj mladšie ročníky a tento rok sme mali najmladšieho cyklistu, ktorý mal len 6 rokov.

Cyklométa je poďakovaním pre ľudí, ktorí sa rozhodli využívať bicykel celoročne a je to aj výzva pre ostatných, aby to skúsili. Zdá sa, že je to efektívny postup, pretože je nás na bicykloch počas zimy stále viac a viac.

Hlavnou myšlienkou je bezpečnosť.

Často aj tí cyklisti, ktorí najazdia ročne tisícky kilometrov, zabúdajú na vlastnú bezpečnosť. Jazdia neosvetlení, nosia tmavé oblečenie a okrem prilby nemajú žiadny ochranný prvok. Odporúča sa pritom, podobne ako pri autách, byť osvetlený nie len v podvečer a v noci, ale aj počas dňa. Reflexné vesty či riadne reflexné prvky – čím väčšie, tým lepšie  – môžu cyklistom a aj chodcom zachrániť život.

Využívať všetky prvky, ktoré vás urobia na bicykli viditeľnejšími, je potrebné aj v bežnej premávke v meste, kde jazdí väčší počet cyklistov. Mnohí si myslia, že ich je vidieť- ale nie, NIE JE Vás vidieť!  To, že vy aj bez svetla vidíte dva metre pred seba neznamená, že vás vidí auto, ktoré je 20 metrov za Vami.

Samozrejme, k bezpečnosti cyklistu nepatrí len jeho oblečenie a osvetlenie bicykla. Jedným z najväčších problémov jazdenia v zime je neupravená cyklistická infraštruktúra. Áno, aj v meste, ktoré má vraj na Slovensku najviac rozvinutú cyklistickú infraštruktúru, máme problém s využívaním cyklistických komunikácií počas zimného obdobia. No aj napriek tomu, že cestičky pre cyklistov nie sú v zjazdnom stave, tešíme sa v Prešove veľkému počtu celoročne jazdiacich cyklistov. A kto vie, aké by to bolo, keby sa o cyklocestičky staralo mesto prioritne.

Článok vám priniesla Platforma nemotorovej dopravy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.