Polícia a Bratislavská mestská organizácia STARZ ohrozili životy cyklistov pri cyklotúre priateľstva

Cyklotúra Cesta priateľstva sa tento rok prehupla do svojho 27. ročníka. Ide o organizovanú akciu, ktorú organizuje mestská organizácia Bratislavy STARZ. Cyklotúra tento rok začínala pri Eurovei a pokračovala cez most APOLLO až po hranice s Rakúskom, odtiaľ do Maďarska.

Tohto roku si zapýtali za štart 15€, v čom bolo poistenie. Predpokladám, že účastníkov bolo cca 500. Výstrelom z pištole bola cyklotúra priateľstva zahájená a cyklisti sa vydali na svoju 75 km púť do obce Lipót.

Bol predpoklad, že tak ako po minulé roky cyklistov bude ochraňovať polícia a vyhradí im na prejazd jeden jazdný pás. Žiaľ, bol to len predpoklad a cyklistov (inak hliadku sme videli len na začiatku a potom pri konci na hraniciach, kde sa skrývala v tieni) vpustili do plnej premávky na ceste. Približne 500 cyklistov tak s vozidlami sa predieralo Bratislavou.

Polaroid CUBE
Polaroid CUBE

 Počas trasy na Slovensku vznikali rôzne kolízne situácie, kde sa autá priamo snažili zaradiť medzi cyklistov, cyklisti boli vytláčaní na odstavné pruhy (asi potrebovali aj pozametať krajnice nakoľko cyklisti na nich dostali niekoľko defektov).

2

Dokonca sa len tak tak vyhlo s kolíziou s autobusom MHD. Počas trasy na Slovensku sa ani na jednej križovatke a ani na jednom vjazde nenáchádzala policajná hliadka a ani usporiadateľ (riaditeľa pretekov sme videli iba v Nickeldorfe, ako prišiel na aute v rifliach urobiť si fotku). Podľa týchto skúseností to vypadalo tak, ako keby polícia  potrebovala zvýšiť počet usmrtených cyklistov na slovenských cestách a organizátori si potrebovali urobiť čiarku za to, že to zorganizovali. Myslím že usporiatatelia a polícia môže ďakovať cyklistom, že neprišlo k žiadnemu úrazu. Vrcholom bola hliadka na hraniciach, ktorá na otázku prečo nebola pri pelotóne, arogantne “zhúkla” na cyklistov, aby boli ticho.

Pozrite si video z prechodu križovatky.

Samozrejme toto nebezpečné vedenie cyklistov trvalo len po hranice, a následne keď sme prešli do Rakúska, tam už polícia uzavrela celú cestu a nebol žiaden problém (usporiadateľ, policajt a dobrovolník bol na každom výjazde). V Maďarsku to bolo totožné (v mosonmagyaróváre uzavreli hlavnú ulicu, čo je niečo podobné ako v Bratislave Račianska, Maďarská polícia nasadila na ochranu najnovišie policajné vozidlá).

13389075_1008163279249571_1718055174_o

Je smutné, že takáto akcia bola tak zle zorganizovaná.

Názor si môžete prečítať aj tu.

Diskusiu nájdete aj tu.

Foto: účastníci diskusie

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.