Po ôsmich rokoch sa Prešovčania dočkajú cykloprístreškov.

Trvá to dlhšie, ale prvé prístrešky už stoja.

Text a foto: Renáta Kmecová

Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska 

Písal sa rok 2011, a mesto Prešov bolo zapojené do projektu Central MeetBike kde partnerom projektu bolo aj občianske združenie Prešovská bicyklová skupina Kostitras. Výstupom celého projektu bol vtedy zámer vytvoriť mapu cyklotrás a dlhodobé aj krátkodobé parkovacie bicyklové boxy, na čo malo mesto z projektu vyčlenených 209-tisíc eur. Vytvoril sa general cyklistickej dopravy mesta Prešov, z ktorého mesto čerpá dodnes a vďaka tomuto dokumentu vedia úradníci, projektanti a investori, kde by sa mali cyklistické cestičky stavať. Verejné obstarávanie na stavbu cykloprístreškov vtedy vyhrala firma, ktorá však stavbu do konca projektu (2011-2014) nezrealizovala, peniaze na to určené sa museli vrátiť. Obrovská škoda pre Prešovčanov.

Zopár rokov sa opakovali správy typu- mesto Prešov chystá novinku- kryté parkovanie pre cyklistov, až sa nakoniec po všetkých týchto správach a ôsmich rokoch od začiatku tejto myšlienky, naozaj začalo stavať. Z ôsmich krytých parkovacích boxov pre bicykle už stoja dva pri Prešovskej univerzite pri Pedagogickej Fakulte a Fakulte športu, v časti kade by mala prechádzať cestička pre cyklistov- Mlynský náhon, ktorá sa má čoskoro stavať. (Táto cyklocestička by mala spájať centrum mesta s existujúcou cyklistickou tepnou Eurovelo 11, ktorá prechádza dvoma prešovskými sídliskami.) Aktuálny projekt však počítal iba s jedným prístreškom pri Univerzite. Nastali však komplikácie s inštalovaním cykloprístrešku v centre mesta na Jarkovej ulici, a tak sa dočasne stojan, ktorý by mal byť v centre, inštaloval práve sem. S ostatnými cykloprístreškami by už nemali nastať problémy.

Miesta, na ktorých sa tieto stojíská vytvárajú sú čiatočne vytipované ešte z predchádzajúceho projektu Central MeetBike, tento projekt a jeho umiestnenie prístreškov, však bol tvorený viac pre obyvateľov sídlisk a umiestnenie boxov zodpovedalo skôr potrebe mať tento zamykací box bližšie pri mieste bydliska. Jeden takýto prístrešok by určite potešil aj študentov a zamestnancov Filozofickej fakulty a fakulty Humanitných a prírodných vied. V pôvodnom projekte Central MeetBike prístrešok pred touto budovou bol projektovaný.
Na každom sídlisku mali byť podľa pôvodného projektu 3 parkovacie boxy a v centrálnej časti mesta tiež 3. Nové umiestnenie cykloprístreškov je rozvrhnuté tak, že na sídliskach (sídlisko Sekčov a sídlisko III) sú plánované len po dva prístrešky a v centrálnej časti mesta štyri.

Prístrešky majú byť uzamykateľné a mali by disponovať aj jednoduchými pomôckami na opravu a údržbu bicykla. Majú byť pod kamerovým systémom a disponovať solárnym systémom osvetlenia. V budúcnosti sa plánuje aj s mobilnou aplikáciou, kvôli lepšej informovanosti cyklistov o možnostiach parkovania v týchto prístreškoch. Zámok bude riešený formou čipov a kapacitne by mal jeden prístrešok stačiť pre 16-28 bicyklov.
 
Prístrešky tak ako ich vidíme na fotkách, ešte budú doplnené dlažbou a doplnkovou cyklistickou infraštruktúrou.

Nové cykloprístrešky – Prešovská univerzita
Budúca cyklocesta Mlynský náhon – smer centrum mesta

Notable Replies

  1. Avatar for MRC MRC says:

    Skvelé, neviem či je Renáta Kmecová zaregistrovaná tu na platforme, ak nie, viete mi dať mailový kontakt?
    Ďakujem

  2. @Renata a @MRC, nechoďte na maily, debatujte verejne :slight_smile: , otázky a odpovede o cykloprístreškoch iste zaujímajú viac ľudí. :slight_smile:

  3. Avatar for MRC MRC says:

    Tak ja sa opýtam tu na fóre a nechám na Vás, ako mi odpoviete, prípadne sem potom tú komunikáciu s Vašim súhlasom vložím.

    V inej téme som písal, že aj mesto Sereď schválilo vybudovanie takýchto prístreškov v meste. Teraz sme vo fáze, kedy mu môžeme ako oz predložiť naše návrhy, tipy a rady. Preto zháňame čo najviac informácií a možností riešenia.
    Na Vašich prístreškoch ma zaujalo solárne osvetlenie a zaujímalo by ma riešenie uzamykania, či tam bude čipový systém alebo to pôjde cez mobilnú appku, ďalej či to bude bezplatné.
    Máte už vybratý tip stojanov, či budú aj poschodové alebo nie. A ešte možno ak sa dá aj orientačná cena, prípadne dodávateľ.
    Ďakujem

  4. Avatar for Renata Renata says:

    tak ako som písala v článku: Prístrešky majú byť uzamykateľné a mali by disponovať aj jednoduchými pomôckami na opravu a údržbu bicykla. Majú byť pod kamerovým systémom a disponovať solárnym systémom osvetlenia. V budúcnosti sa plánuje aj s mobilnou aplikáciou, kvôli lepšej informovanosti cyklistov o možnostiach parkovania v týchto prístreškoch. Zámok bude riešený formou čipov a kapacitne by mal jeden prístrešok stačiť pre 16-28 bicyklov.
    Predpokladné náklady: 312 395,69 €
    info k projektu: https://www.presov.sk/download_file_f.php?id=1072012

    Ako bude prístrešok vyzerať po dokončení a to typ stojanov, neviem s určitosťou povedať. Predpokladám však že tieto prístrešky, ktoré už stoja, by už mohli čoskoro byť naplnené, potom Vám viem dať vedieť. Keď som komunikovala s mestom ohľadom týchto prístreškov spomínali, že sa nechali “inšpirovať” cykloprístreškami v Dunajskej Strede, tak predpokladám, že tak nejak by to malo vyzerať. https://dunstreda.sk/files/priloha_c.4_-_projektova_dokumentacia.pdf

    Mám info, že na začiatku bude k dispozícii len určitý počet čipov, čo by mohlo byť aj problematické, a na začiatku to môže odradiť užívateľov. Keďže sa však plánuje spustiť mobilná aplikácia budúci rok, tak potom by to mohlo byť lepšie (len nech to funguje) to či to bude spoplatnené som sa nedozvedela, plánuje sa však so zapojením komunity na prevádzku týchto prístreškov.

  5. Avatar for MRC MRC says:

    Ďakujem za podrobnejšie informácie, spracujeme ich a použijeme.

Pokračujte v diskusii na forum.cykloplatforma.sk

Participants