Pešia zóna v Banskej Bystrici je otvorená cyklistom

Mesto Banská Bystrica pokračuje v podporovaní cyklistických aktivít. Generel cyklistickej dopravy, cyklistické stanovište, alebo nová cyklistická jednosmerka (recenzia bude uvedená v novom čísle časopisu Cyklistická doprava). Aj tieto cyklistické opatrenia boli prijaté v meste v priebehu jedného roka. Mesto však pokračuje a púšta na námestie aj cyklistov. Na rozdiel od susedného Zvolena (ktoré teda ostane jedine mesto bez možnosti vstupu cyklistov na námestie) si jednoznačne povedalo, že cyklisti tak ako vo všetkých veľkých mestách budú mať prístup na námestie. Od zajtra im ti umožnia nové dopravné značky.

Mesto týmto krokom pokračuje v implementácii vypracovaného Územného generelu nemotorovej dopravy (ÚGND), ktorý v marci 2012 odovzdali primátorovi mesta aktivisti Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica,“ uviedla hovorkyňa mesta Martina Kanisová.

Cyklisti však budú mať pohyb obmedzení na rýchlosť 10 km/h-
Pri väčších skupinách chodcov by mal spomaliť a ak si to vyžaduje situácia, zastaviť. Odporúčam jazdiť stredom námestia, čo najďalej od dverí, brán či sedenia, kde môže nečakane vyjsť chodec. Cyklista by mal jazdiť čo najviac priamočiaro. Len tak môže chodec z diaľky predpokladať jeho dráhu a vytvoriť koridor,“ upresnila Andrea Štulajterová, štatutárna zástupkyňa Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica a manažérka pre rozvoj nemotorovej dopravy v meste Banská Bystrica.

„Verím, že Banskobystričania prijmú túto zmenu pozitívne a skúšku tolerantnosti vo verejnom priestore zvládnu na výbornú,“ dodala Štulajterová.

Ako motiváciu a odmenu za ohľaduplnú jazdu budú v pondelok 26. 8. od 14:00 hod. do 18:00 hod. príslušníci mestskej polície a aktivisti z OCI BB cyklistom rozdávať tachometre a zvončeky na bicykle.

 

 

1 thought on “Pešia zóna v Banskej Bystrici je otvorená cyklistom

  1. Úspešná snaha BB o sprístupnenie doterajších “tabu” peších zón pre cyklistov je závideniahodná. Mali by sme sa od nich čo najskôr inšpirovať aj v Žiline a povoliť pohyb cyklistov v celej žilinskej pešej zóne, nielen na Hlinkovom nám. Zákazy cyklistov na Národnej a Mariánskom námestí sú ničím nepodložené a alibistické.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.