Paríž plánuje zredukovať priestor pre autá a zvýšiť priestor pre zeleň

V roku 2024 sa pripravujú veľké plány pre jednu parížsku ulicu, resp. bulvár Boulevard Périphérique (kliknite sem,aby ste mali predstavu o čom je reč). Má sa zmeniť zo šedej farby reprezentujúcu cestu pre autá, na zelený pás, ktorý umožní mestu lepšie dýchať a stať sa zelenším. Také sú veľkolepé plány primátorky Anny Hidalgo.

O čo vlastne ide?

Čaká sa na skončenie olympijských hier v roku 2024, kedy Paríž plánuje uzavrieť dva jazdné pruhy na svojom obvode pre pravidelnú dopravu v snahe znížiť znečistenie ovzdušia a hluk.

Plán oznámila v stredu parížska starostka Anne Hidalgová, čím splnila dlhodobý sľub o prestavbe bulváru Périphérique, okružnej cesty, ktorá je už dlho známa svojimi dopravnými zápchami a znečistením. Cesta by sa premenila „zo sivého pásu na zelený,“ povedal Hidalgo, a to vyhradením jedného jazdného pruhu v každom smere pre taxíky, autobusy, združovanie áut a núdzový prístup. Celkovo by sa cesta scvrkla na tri plne prístupné jazdné pruhy v každom smere, zo súčasných štyroch.

Mesto tiež predstavilo myšlienku úplne uzavrieť nové obmedzené pruhy do roku 2030, aby sa vytvorilo viac priestoru pre zeleň alebo cyklistické pruhy. Tieto nové návrhy prispejú k renováciám, ktoré už prebiehajú na deviatich hlavných križovatkách spájajúcich okružnú cestu s vnútorným Parížom, aby sa vytvorila cesta, ktorá je úplne zelenšia, čistejšia a ľahšie prejazdná. Zmeny sú nevyhnutné, povedala Hidalgo, pretože súčasný objem znečistenia a počet ľudí, ktorí sú mu vystavení, sú neprijateľné. „Obchvat je základnou infraštruktúrou,“ povedala na stredajšej tlačovej konferencii, „v jeho okolí žije 500 000 ľudí, ktorí sú vystavení veľmi výraznému hluku a znečisteniu ovzdušia, ktorý prekračuje limity stanovené v environmentálnom kódexe pre vnútorný Paríž.

zdroj: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-20/paris-beltway-to-swap-traffic-lanes-for-green-space?srnd=citylab-transportation

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk