Obyvatelia slovenských miest a obcí sa sa môžu zapojiť do celoeurópskeho prieskumu mobility

 

Aj obyvatelia Slovenska ako aj všetci, ktorí žijú na Slovensku môžu prispieť k zlepšeniu podmienok v doprave ako aj európskej vede.

Ako? Zúčastnením sa prieskumu, ktorý bude prebiehať od mája do septembra 2019. Prieskum sa uskutoční v rámci projektu Európskeho rámcového programu H2020 „MoTiV – Mobility and Time Value“ a má za úlohu zistiť, ako jednotlivci hodnotia cestovný čas. Jeho hlavným cieľom je zistiť a analyzovať dopravné charakteristiky obyvateľstva prostredníctvom  názorov a spätnej väzby na rôzne otázky, ktoré súvisia s dopravou a mobilitou. Mimochodom, ide o jediný projekt v rámci programu H2020, kde je hlavným koordinátorom slovenská výskumná inštitúcia, kde projekt vedie medzinárodný tím expertov z ERA Chair projektu na Žilinskej univerzite v spolupráci so slovenskými kolegami.

Samotná aplikácia nahrádza klasický prieskum,ktorý treba realizovať prostredníctvom anketárov. V tomto prípade aplikácia zaznamenáva pohyb a aj druh dopravy. Ten je nutné následne potvrdiť,alebo vybrať správny. Podobne aj pre účel ciest a hodnotu cestovného času s vybranými parametrami. Je to vlastne mobilitný denník.

 Mestá, obce, samosprávne kraje a iné inštitúcie môžu vďaka tomuto projektu získať údaje, ktoré bude možné využiť napríklad v procese dopravného plánovania, dopravnej infraštruktúry ako aj zlepšenia verejnej osobnej dopravy, poprípade využiť ich ako podpora pri vypracovaní strategických dokumentov ako územné plány, generely dopravy dopravné štúdie, plány udržateľnej mobility a pod. Samotný prieskum sa bude realizovať prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorú si účastníci nainštalujú do mobilného telefónu.

Všetky zozbierané údaje budú voľne dostupné vo forme OPENDATA setu pre každého, kto bude mať o nich záujem. Taktiež je potrebné zdôrazniť, že všetky údaje budú anonymizované a preto sa užívatelia nemusia obávať o ich zneužitie.

Ako sa môžu do prieskumu zapojiť mestá a obce?

Propagáciou prieskumu medzi svojimi obyvateľmi (web stránka, sociálne siete a pod.).

Ako sa môžu do prieskumu zapojiť samotní obyvatelia?

Samotnú aplikáciu pre telefóny s Androidom alebo IOS si môžete stiahnuť z www.woorti.com, prípadne priamo z týchto odkazov:

pre Android (min. verzia 4): https://tinyurl.com/y4ns9rht
pre IOS (min. verzia 12): https://tinyurl.com/y3xcsrzh

Manuál k používaniu aplikácie nájdete tu.

Podmienka pre zúčastnenie sa na prieskume je minimálny vek 16 rokov.

Čo budú musieť obyvatelia urobiť?

Stiahnuť si a nainštalovať aplikáciu do mobilného telefónu, kde si nazačiatku nastavia svoje preferované hodnoty pri akých druhoch dopravy majú využitý čas a pri ktorých nie, ktoré druhy dopravy prispievajú k zlepšeniu fyzickej kondície apod. Pre správne fungovanie je nutné povoliť prístup GPS. Používatelia IOS to budú musieť urobiť na začiatku.

Potvrdiť druh dopravy a účel ciest, aktivity počas cestovania a parametre, ktoré súvisia s cestovným časom.

Zúčastniť sa v prieskume min.14 dní od mája do septembra (dni nemusia ísť za sebou)

Používatelia, ktorí sa zúčastnia minimálne 14 dní budú zaradení o zaujímavé ceny (napr. ekolobežku, powerbanky apod ).

Viac o projekte: www.motivproject.eu  alebo www.woorti.com

A čo z toho budú mať samotné mestá,obce alebo iné organizácie ako NGO,dopravcovia a pod.?

Samotné anonymizované dáta budú v roku 2020 publikované ako OPEN data a každý si ich môže stiahnuť zadarmo.

Tým sa napríkald mestá k zaujímavým údajom o tom,ako ich obyvatelia pohybujú.

Samotná aplikácia sa ešte stále modernizuje,takže je možné, že má ešte svoje detské chybičky, napriek  je to zaujímavý nástroj na zlepšenie mobility v mestách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.